fbpx
1 C
Skopje

Џафери му препорача на Милошовски да прочита книга од Стојан Андов

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски и претседателот на Собранието Талат Џафери влегоа во жесток дуел на седницата на која што се расправа за законот за употреба на јазици поради обвинувањата на Милошоски дека градоначалникот на Гостивар Невзат Бејта е корумпиран и ја злоупотребувал функцијата.
Милошоски обвини дека законот за употреба на јазици се носи само за да се покрие криминалот на градоначалниците на ДУИ, а не се води од потребите на Албанците, на што Џафери му одговори со препорака да ја прочита последната книгата на Стојан Андов за улогата на Албанците за приемот на Македонија во Обединетите нации

„Без разлика дали некој гласач е Македонец, Албанец, Турчин, Влав, Бошњак, прашувам: кој Кавадарчанец има потреба од овој закон. Но, за законот има потреба Анѓушев за да фрли магла дека ‘Фени’ се затвора. Или кој Гостиварец има потреба од овој закон. Обичниот Гостиварец има потреба од работно место и него го наоѓа во двата трговски центри во сопственост на Невзат Бејта. Не Албанците, туку Бејта има потреба од овој закон за да крене магла за да не се види колку се збогатил, за да не се открие постапката која се води против него оти изградил пат без тендер. По една година откако го изгради патот објави тендер кој го доби фирмата која веќе го изградила патот“, рече Милошески.

Претседателот на Собранието Талат Џафери се налути за злоупотребата на говорницата од Милошоски во предизборни активности.
„Антонио твојата реплика нема врска со говорот на Владанка Авировиќ. Јас ќе ти кажам, јас сум од Гостивар, оти ме повика. Прво и основно, како бивш министер за надворешни работи и како пратеник, не ви доликува говорницата да ја злоупотребувате со кажување невистини и инсинуации. Собранието нема истражна надлежност. Ако имаш храброст, ако си убеден дека тоа што го зборуваш е вистина излези од салата и кажи го истото, за да може да одговорат и другите, а и да се покренат истражни мерки. Зборувате за пат. Тој пат Невзат Бејта ниту ги направи во Форино , каде живеам јас, ниту во Дуф , каде живее Бејта, туку во село Тумчевиште, каде живеат Македонци. Иако си од Кичево, не си имал прилика да се дружиш со Албанците и да работиш со нив, освен во политиката. Прашај во Тумчевиште со кого ги гасеа пожарите во Чегране. Продолжете така да се однесувате кон Албанците и продлабочете го тој јаз, тоа е ваше право. Ви препорачувам да ја прочитате последната книгата на Стојан Андов за улогата на Албанците за приемот на Македонија во Обединетите нации“, одговори Џафери на обвинувањата на Милошоски.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски пред да зборува на говорницата, му дофрли на Џафери: „Жешко е претседателското столче“. По завршувањето на репликата на Вељаноски на говорот на Авировиќ, Џафери не остана покус на досетката на Вељаноски и му рече: „Колку е жешка столицата? Сигурно не е пожешко отколку на 27 април“.
Пратениците се на пауза, расправата продолжува во 15 часот.

 

Извор: СДК.МК

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -