fbpx
-5 C
Skopje

Џамбаски: Градоначалникот на Петрич е братучед на Заев

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Македонизмот е измислица на Србија. Тој, како антибугарска теза е мртов. Сакам да ги поздравам Бојко Борисов и Зоран Заев за тоа. За нас е важно да бидат демонтирани до крај антибугарските настроенија во Република Македонија, кои беа насадени од 1945 година. Македонија е една и таа е бугарска, изјави европратеникот на Бугарија, Ангел Џамбаски од ВМРО-БНД на Каракачанов, познат по својот национализам.

Коментирајќи ја прославата по повод Илинден, Џамбаски и оваа година не пропушти да ги испровоцира и предизвика националните чувства во двете земји велејќи дека македонизмот е измислен од српскиот дипломат Стојан Новаковиќ од почетокот на 20-тиот век.

-Македонизмот е измислен како антитеза на бугарското население во Македонија, затоа што не можеа да кажат дека тие луѓе се Срби. Тоа е еден од најголемите антинационални проекти во историјата – изјави Џамбаски.

Според него од Охрид до Црно море и од Дунав до Егејското море има само еден народ, а тоа е вели бугарскиот народ, поделен во различни држави.

Според Џамбаски и роднините на премиерот, Зоран Заев, управуваат со општина во Бугарија, а тоа е општината Петрич. Градоначалникот на Петрич, Димитар Бручков, е, вели, втор братучед на Заев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -