fbpx
-2 C
Skopje

Џамбаски: Македонија ќе се судри со моќни противници, но ние од Бугарија сме тука за да помогнеме

АКТУЕЛНО

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Заев: Ние немаме споделена, туку заедничка историја, Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците

Ние немаме споделена историја. Ние имаме заедничка историја. Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците кој што се борел за слободата...

Ангел Џамбаски е политичар од Република Бугарија. Член e на Европарламентот од 2014 година во групата на Европските конзервативци и реформатори. Џамбаски е заменик-претседател на Делегацијата на заедничниот парламентарен комитет Европска Унија-Македонија, која следи за напредокот на нашата земја на патот кон евроинтеграциите. Тој исто така е член на Комисијата за култура и образование, и заменик член на комисиите за правни прашања, безбедност и одбрана, надворешна политикa. По професија е правник. Зборува слободно англиски, германски и руски јазик.

„Дојдов овде со моите колеги, бидејќи сакаме да ја изразиме нашата поддршка за европската иднина на Република Македонија. Убеден сум дека граѓаните на Р. Македонија заслужуваат да живеат достоен живот, како државјани и на Европската Унија. Никој не смее да ја понижува Република Македонија и нејзините граѓани. Македонија ќе се судри со моќни противници, но ние нејзините пријатели од Република Бугарија сме тука за да помогнеме. Ви посакувам успех!!! Да живее Република Македонија!!!“, изјави во својот поздравен говор пред присутните на Основачкото собрание на Граѓанско Демократската Унија, г-н Ангел Џамбаски, европратеник од Р. Бугарија, член на Групата на Европските конзервативци и реформатори, во Европарламентот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Штотуку заврши владината седница – ова се најновите донесени одлуки

Владата на Република Северна Македонија на денешната 24 седница го утврди текстот на Предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици со одлука...
- Advertisement -