fbpx
9 C
Skopje

Џамбазки: Синодот има историска одговорност, овде не се работи само за канони

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Бугарските духовници во Светиот Синод треба да ја имаат во предвид огромната историска одговорност што ја носат во моментот. Овде не се работи само за набљудување на еден или друг канон, изјави европратеникот од “Обединети патриоти” Ангел Џамбазки во врска со барањето на МПЦ-ОА да стане “ќерка” на бугарската Патријаршија.
“Историјата веќе покажала дека кога политичкиот интерес има побарувања, каноните се менуваат”, рече тој. Според него станува збор за епархии, кои биле во епархијата на Бугарската православна црква, но биле окупирани од српската Патријаршија во 1912 година. Во понеделник ќе има тивко бдение пред Светиот Синод.
“Ги повикуваме почитувани членови на Светиот Синод да бидат мудри и внимателни. Убеден сум дека во нивните дебели книги ќе го најдат начинот “. Џамбазки истакна дека и бугарската независна црква се борела “диктатурата, скриена позади канонот”, јави бугарската телевизија БТВ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -