fbpx
26.8 C
Skopje

Џина Папас Џокси: Липам над тастатура, но решив да ви кажам сè за Влатче

АКТУЕЛНО

Најтешко ми е кога за некој близок треба да напишам проштално писмо, липам над тастаура, мислите ми бегаат, бомбардиран со милон информации, не знаеш која од која пострашна, но решив да ви кажам што сѐ овој млад уметник направил за својот живот, и чинам доста импресивно.

Ова е Влатче
Беше дел од македонската екипа за избор на Песна на Евровиија во 2010 година, а само ја претставуваше Македонија на истиот музички саем 2011 година со песната Русинка во Дизелдорф, Германија.

Претходно бил член на рок групата Морал, инаку студент за глума на Факултетот за драмски уметности, Скопје, каде што во 2010 година дипломирал со драмата “Гнев” на Стивен Кинг (The Rage).

Влатко Илиевски е роден во Скопје. На 12 години почнал да свири гитара и да пее во локални бендови. Во 2000 година настапил на Македонскиот рок-фест со бендот “Made in Macedonia”, каде што освоил две награди.

Во 2000 година, членовите на македонскиот рок бенд Морал го побарале Влатко да се приклучи на нивниот бенд со кој во 2001 година почнале со снимање на албумот кој го завршиле 2003 година (“Кога патувам”). Албумот остана познат по песните “Панично те сакам”, “Скопје”, “Ти си”, “Ова е Македонија” и “А ти ме убиваш”. Во 2005 година, Морал предгрупа на “Deep Purple” на нивниот концерт во Скопје.

Својата соло кариера ја започнал во 2007 година. Ќе бидат забележани песните “Небо” (изведена на Охрид фест 2008), “Уште си ми ти”, “Со дуги зборови” (од македонскиот избор за Песна на Евровизија “Скопје 2008” во Метрополис Арена) , “Не можам да бидам” (изведена на Макфест 2008 со Дани), “Така требало да биде”, “Се што сакав после тебе”, “Сите ми се криви”, “Гушни ме” (со Тамара изведена на Макфест 2009), “Скитник”, “Најјбогат на свет” (Скопски фестивал 2009 година и добитник на наградата “Радиски фестивал”, март 2009), “Роза сине”, “Исцеление”, “Пак на старо” (Макфест 2009), “За љубов се пее до крај” (со Ристо Самарџиев, наградата на Охрид Фест 2009), “Работнички шампионе”, “Среќа” (Скопски фестивал 2010, втора награда) и “Есен”.

Неговиот прв соло концерт е одржан на 5 јуни 2010 година, во салата “Борис Трајковски” која беше исполнета до последно место со околу 10.000 публика. Како гостин на концертот се јавува Тамара и нивниот стар стар бенд. Како гости се појавија и локалните групи Швалири и ДЗХМС.

Илиевски има снимено филмска серија која ќе се емитува во септември.

Во 2015 со Ристо Самарџиев учествуваат на Скопскиот фестивал на националниот избор за избор на Евровизискиот натпревар со песната Север-Југ.

Првиот албум на Влатко Илиевски со 10 песни е наречен “Со други зборови”: Со други зборови, И премногу добро, Сите ми се криви, Така требало да биде, Уште си ми ти,Не те можам (дует со Дани Димитровска), Гушни ме (дует со Тамара Тодевска), Од утре не, Небо, Скитник.

На неговиот втор соло албум “Најбогат на свет” се најдоа следниве песни: Среќа, Пред да те знам, И ти и јас, Се што сакав по тебе, Пак на старо, Најбогат на свет, Есен, За љубов се пее до крај (со Ристо Самарџиев), Не плачи, извини и Небо (unplugged).

Posted by Geena Pappas Joxy on Sunday, January 28, 2018

Извор: Кукурику

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -