fbpx
21.8 C
Skopje

ДИК изненади со бројките од дијаспората: Крајно висока излезеност која никој не ја очекуваше

АКТУЕЛНО

Државната изборна комисија одржа прес-конференција на која ја соопшти излезеноста на дијаспората за референдумот за промена на уставното име, со цел влез во ЕУ и НАТО.

Од вкупно пријавени 2.694 лица, својот глас го дале 985 лица или 36,56% од вкупниот број гласачи. Во оваа бројка не се вклучени избирачките места во Канада, САД и Лондон, каде поради временската разлика, гласањето се уште трае.

Овие бројки од 36,56% излезеност се крајно изненадувачки, особено од лицата кои најавуваа бојкот на референдумот, бидејќи токму дијаспората беше главен адут на оваа опција.

Со излезеноста од повеќе од 1/3 од гласачите, се става знак прашалник дали навистина и до крај дијаспората бојкотираше, или во последен момент го променија своето мислење.

Останува да почекаме во недела да видиме и како гласаше дијаспората. Односно излезените дали гласале ЗА или ПРОТИВ промена на уставното име со цел влез во ЕУ и НАТО.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -