31 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Заев: Глас за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за...

Јовановска од Делчево: За помалку од 3 години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари

Над 600 невработени лица од кои најголем дел млади лица до 29 години од Делчево активно ги користеа мерките на Владата за зголемување на...

Кедев: Граѓаните ќе гласаат за две можности – нестручност или обнова

Проф. д-р Сашко Кедев: На 15-ти јули граѓаните имаат две можности: 1. Да поддржат целосна конфузија во здраството и нестручни економски политики! 2. Или да гласаат за...

ДИК наместо да ја реши ситуацијата, направи уште поголема збрка – познат началникот на СВР Скопје

ДИК наместо да ја реши ситуацијата, направи уште поголема збрка – кој ќе биде началник на СВР Скопје

Ристо Ставревски ќе биде прв човек на СВР СКопје. Вака пресече техничкиот министер Наќе Чулев после одлуката на ДИК дека е ненадлежна да се меша во кадровските решенија во МВР. И покрај тоа што заменичката на Чулев Славјанка Петровска не го сакаше Ставревски за прв човек на скопската полиција, оти го има во прислушкуваните разговори, сепак решението ќе оди и без еден потпис. За Чулев Ставревски е легитимно избран и тоа е затворено прашање. Претходно ДИК остави двајцата технички министри во МВР да го решат проблемот со началник на СВР Скопје. Членовите на комисијата имаа ист став дека не се надлежни да се мешаат во кадровските решенија.

Петровска не го потпиша решението на Ставревски поради тоа што го слушала во бомбите како разговара со екс министерката Гордана Јанкуловска. Темата како што рече петровска била поврзана со изборни нерегуларности, а токму новите решенија треба да гарантираат фер избори.

За спорови меѓу двајцата министри во техничката влада може да решава управниот суд но само доколку поднесат тужба. Дополнителната министерка се уште не одлучила дали ќе го стори тоа но останува на ставот дека не треба да се фрли ниту една дамка на изборниот процес со луѓе кои влијаеле врз изборниот процес во минатото.

Latest Posts

Заев: Глас за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за...

Јовановска од Делчево: За помалку од 3 години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари

Над 600 невработени лица од кои најголем дел млади лица до 29 години од Делчево активно ги користеа мерките на Владата за зголемување на...

Кедев: Граѓаните ќе гласаат за две можности – нестручност или обнова

Проф. д-р Сашко Кедев: На 15-ти јули граѓаните имаат две можности: 1. Да поддржат целосна конфузија во здраството и нестручни економски политики! 2. Или да гласаат за...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.