fbpx
-2 C
Skopje

„Дилојт“ истражување: За пет години повеќе од 90% возрасни ќе имаат смартфон

АКТУЕЛНО

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Заев: Ние немаме споделена, туку заедничка историја, Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците

Ние немаме споделена историја. Ние имаме заедничка историја. Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците кој што се борел за слободата...

Користењето паметни телефони расте, и до крајот на 2023 година се очекува повеќе од 90 отсто возрасни во развиените држави да имаат таков телефон, наведува Дилојт во истражување Трендови во областа на технологиите, медиумите и телекомуникациите.

Во истражувањето се вели дека 85 отсто од луѓето на возраст меѓу 55 и 75 години ќе бидат сопственици на паметен телефон.

Дилојт најавува дека корисниците за пет години односно во 2023 година, во просек ќе го употребуваат телефонот по 65 пати дневно.

Во исто време, 45 отсто возрасни корисници на паметни телефони и 65 отсто од оние од 18 до 24 години, ќе бидат загрижени дека премногу користат телефони за одредени активности и ќе се обидуваат да ги ограничат потребите во 2018 година.

Се очекува и дека повеќе од милијарда корисници на паметни телефони веројатно ќе креираат содржини со „проширена стварност“ барем еднаш во 2018 година, додека најмалку 300 милиони веќе тоа го прават месечно, а десетици милиони – неделно.

Дилојт смета дека традиционалното гледање телевизија ќе се намалува за околу пет до 15 отсто годишно меѓу популацијата на возраст од 18 до 24 години во САД, Канада и Велика Британија во 2018 година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цeца била со друг маж пред Аркан: Ле жеше до мене кога Арkан прати луѓе по мене

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Штотуку заврши владината седница – ова се најновите донесени одлуки

Владата на Република Северна Македонија на денешната 24 седница го утврди текстот на Предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици со одлука...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...
- Advertisement -