fbpx
7 C
Skopje

Димитриевски: Загрозени се субвенциите за земјоделците

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

„Покрај тоа што Социјал-демократскиот сојуз досега нема што да покаже во земјоделството, и си ги присвојува политиките што ги остави владата на ВМРО-ДПМНЕ, покрај тоа што не ги исплати субвенциите навреме, сега во настапот на премиерот Зоран Заев јасно се најавуваат нови критериуми со кои голем дел од земјоделците нема да може да користат субвенции.

Ова претставува сериозна опасност која ќе води до целосно укинување на оваа доходовна поддршка за нашите земјоделци.

Ова претставува скриена закана со која најголемиот број на најранливиот дел од населението, ситните земјоделци, но и на останатите земјоделски производители ќе им се оневозможи пристап до субвенциите.

Да се доделуваат субвенции само на оние кои ќе го зголемуваат производството во наредната година за 10% е или незнање, или намера.

Ако е незнаење накратко да изнесеме неколку причини зошто не може да се спроведува ваквиот критериум:

– Земјоделството е област во која резултатите се под силно влијание на природните услови за производство (почвено-климатските услови, биолошкиот карактер на самото производство), така што најголем дел од истите не може да се контролираат и не зависат од земјоделците.

– Најголемиот дел од ситните земјоделци производството го реализираат на зелените или кванташките пазари, каде не се води евиденција за количините, па оттука не може да се направи споредба за тоа дали има 10% зголемување.

– Земјоделците секоја година поставуваат нова сеидбена структура, водејќи сметка за плодоредот, со што поедини култури по години ротираат и не се наоѓаат во структурата како претходната година. Како ќе се мери зголемувањето?

– Во одредени подсектори, кај повеќегодишните насади, производството зависи од староста на насадот кој со текот на годините се намалува продуктивноста. Според најавите овие производителите грозје, на овошје, производителите на фуражни култури, ќе останат без субвенции.

– Со вакви критериуми сточарите ќе бидат најпогодени, односно скоро сите ќе бидат исклучени од субвенционирањето. Причина е што зголемувањето на продуктивноста во сточарството за 10% за само една година е просто невозможно.

Но доколку се работи за намера, тогаш Социјал-демократскиот сојуз се враќа на старите времиња и на нивниот добро познат став за земјоделците, дека тоа е област која нив многу не ги засега и имаат крајно индолентен однос кон истото. Всушност тоа може да се види и од програмата на новата влада во која нема ништо конкретно, освен декларативни заложби.

Земјоделците добро знаат кој се залага за нив. Знаат дека бевме нарекувани земјоделска влада. Ние не се срамиме од ова туку напротив продолжуваме посветено да бидеме со земјоделците и да следиме и да реагираме на ваквите најави кој ќе значат дефинитивно крај за силните поддршки кои ВМРО-ДПМНЕ им ги обезбеди на земјоделците.

Ние тоа го ветуваме и ги повикуваме земјоделците да бидат со нас во заедничката борба против ваквите политики на Социјал-демократскиот сојуз во земјоделството“, изјави Драги Димитриевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...
- Advertisement -