fbpx
5 C
Skopje

Димитров: Авантурата со антиквизацијата беше резултат на едно големо неразбирање за тоа како функционира светот

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во основа прашањето за спомениците е предмет на јавна дебата. Мислам дека како што нам не ни е право, кога чувствуваме неправда од некои наши соседи, така треба да гледаме како на нашите постапки гледаат нашите соседи.

За да дојдеме во контекст каде што ќе бидеме малку порамноправни по ова прашање, ние треба да дадеме аргументи дека сме многу сериозен кандидат кога станува збор за интеграциите. Срамно е Македонија да биде блокирана. Затоа, домашните реформи мораме да ги завршиме темелно. Тоа е процес. Многу е важно Македонија да биде во позиција каде ќе даде причина зошто да биде поддржувана. Вториот сегмент е да ги одземеме аргументите на тие кои што сметаат дека блокадата е исправна политика.

Јас лично мислам дека таа авантура со антиквизацијата беше резултат на едно големо неразбирање за тоа како функционира светот, тоа беше авантура која покрај значеше губење разбирање од пријатели и соседи, туку дури и дома треба да се дискутира, дали ова ни користеше дома. Ние во име на одбрана на идентитетот, без некоја поголема општествена дебата, влеговме во приказна на антиквизација, која историски, нивните претходници на тоа движење ова го доживувале како напад. Да ја сведеме битката на името на античката приказна, кој има поголема основа и причини да кажеме да тврди нешто околу Александар Велики е неодговорна политика. Кога имате проблем со држава која е помоќна од Вас, вие треба да го изберете полето, бидејќи на вас ви требаат пријатели, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров во гостувањето на телевизија Телма одговарајќи на новинарско прашање за евентуална дислокација на споменици или нивно евентуално рушење.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Арсовски за градоначалникот: Он не може ГОЛФ 2-ка да поправи за 100 евра, голф терени ќе правел

Ќе правел голф терени од 2.5 милиона евра во Лисиче кај нас. Он од што е неспособен не може да поправи Голф 2ка...

Хит видео Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка

ХИТ ВИДЕО: Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка Едно време Омегле беше популарна платформа каде што можеа да се спојат сосема...

Филипче донесе одлука: Благодарам на поkаната, ние тука ќе ги вакцинираме сите наши граѓани

Прочитај повеќе во продолжение Здравствените работници од ковид центрите нема да одат да примат вакцина во Србија по вчерашната јавна покана од срспката премиерка. Венко...

Германски инфектолог откри до кога очекува да трае коронавирусот

Водечкиот германски вирусолог Кристијан Дростен, за разлика од многумина, очекува епидемиолошката состојба да се подобри дури наесен. Во интервју за германскиот магазин „Шпигел“, Дростен рече...

За поранешни и аkтивни пушачи: 10 намирници кои го чистат организмот од ниkотин

Сите сме доволно свесни за негативното влијание на циарите и ниkотинот на нашиот организам. Доколку сте престанале да пушите цигари или пак сте страстен пушач,...
- Advertisement -