fbpx
-1 C
Skopje

Димитров: Дали гледате за што всушност се работеше и каква беше оваа злоупотреба на пандемијата за државата да се држи во заложништво!?

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Не пуштај назад (читај повторно конституирање на Собранието), не пуштај напред кон избори, барај одложување, блокирај кредити потребни за справување со економските последици, разнишувај ја грижата за здравјето и санкционирањето на рестриктивните мерки, злоупотребувајќи го својот министер, а притоа обвинувај ја техничко-пржинската влада во која самиот учествуваш, истакнува министерот Димитров.

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во пост на Фејсбук ги истакна своите ставови за предвремените парламентарни избори, неизвесноста околу датумот, и како што и самиот вели „ценкањето“ дали ќе бидат на 5 јули или само 10 дена подоцна.

15 јулиСтравот од изборен пораз, не е и не можеше да биде легитимна причина да се бега од волјата на народот. Посебно…

Posted by Никола Димитров – Nikola Dimitrov on Tuesday, June 16, 2020

Стравот од изборен пораз, не е и не можеше да биде легитимна причина да се бега од волјата на народот. Посебно не за партија која постојано го узурпира и се дрзнува да зборува во името на народот. Како што не смееше да биде ниту легитимна причина за бојкот „ценкањето” дали изборите ќе бидат на 5 јули или десет дена подоцна.

Внимавајте, не зборувавме овде за немање услови за фер мегдан, за притиснати медиуми, за полиција ставена во функција на владејачките партии (полицијата впрочем ја води министер од редовите на опозициската партија), за пазарни инспектори кои се испраќаат по „непослушни” компании.

Ваква брутална негрижа за државноста, за уставниот поредок, за функционалноста и легитимноста на институциите во услови на здравствена криза е незамислива.

Не пуштај назад (читај повторно конституирање на Собранието), не пуштај напред кон избори, барај одложување, блокирај кредити потребни за справување со економските последици, разнишувај ја грижата за здравјето и санкционирањето на рестриктивните мерки, злоупотребувајќи го својот министер, а притоа обвинувај ја техничко-пржинската влада во која самиот учествуваш…

Не велам дека сите сектори совршено одговорија на предизвиците од пандемијата, но дали гледате за што всушност се работеше и каква беше оваа злоупотреба токму на пандемијата за државата да се држи во заложништво!? Каква врска има ова заробување на институциите со грижата за јавното здравје?

Затоа, потегот на Заев да излезе во пресрет на барањето за избори на датум по волја на опозицијата треба да се поздрави, како одговорен и државнички потег. Со тоа, останувајќи без ниту еден изговор, опозицијата конечно ќе се соочи со волјата на народот. Сакате избори на средината на јули? Повелете, напиша министерот Димитров во својот пост на Фејсбук.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...

За Вевчани: Се огласи Спасовски таму немаше ништо спеkатkуларно, од политички причини некој сакаше да предизвиka инциндент

Спасовски: Во Вевчани немаше ништо спектакуларно, од политички причини некој сакаше да предизвика инцидент Коментирајќи ја полициската интервенција на Вевчанскиот карневал, министерот за внатрешни работи,...
- Advertisement -