fbpx
-4 C
Skopje

Димитров: Додека се караме за историјата, младите го напуштаат својот дом и подобра иднина бараат надвор

АКТУЕЛНО

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Убава информација Државата од денеска започна со исплата до 11.000 денари за пензионерите

УБАВА ВЕСТ УТРОВО: Државата од денеска почна да исплаќа до 11.000 денари за сите пензионери Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за...

Заев: Нам ни треба историја која гради мост на пријателство

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги...

Во регионот на Западен Балкан се уште постои своевиден натпревар за тоа кој е најстар, чија историја е пославна, кој бил полошо третиран од другиот и бил поголема жртва и додека ние ја водиме таа дискусија, нашите млади таленти го напуштаат својот дом и својата подобра иднина ја бараат надвор, порача денеска шефот на дипломатијата Никола Димитров на панелот „Транатлантските перспективи и Западен Балкан“.

Панелот се одржа во организација на Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ Скопје, Берлинската канцеларија на Германскиот Маршалов Фонд, Џорџ Маршаловиот Европски центар за безбедносни студии и Белградскиот Фонд за политичка извонредност.

-Мора да најдеме сила да се соочиме директно со нашите проблеми и да сториме се што е можно за да го отклучиме потенцијалот на регионот, за поголема стабилност и безбедност, потенцијалот да станеме Европејци, со пристапувањето во ЕУ, истакна Димитров, нагласувајќи дека актуелната Влада, по успехот за отворање на патот земјата да стане 30. членка на НАТО сега е фокусирана кон почетокот на преговорите со Унијата.

Шефот на дипломатијата истакна дека е потребно да создадеме регион во кој ќе се извојува победа над површниот национализам и патриотизам и да се отстапи место за визионерскиот патриотизам.

Димитров во своето обраќање се осврна на членството на Северна Македонија во НАТО, процесот на решавање на споровите со соседите, односно постигнувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија и решавање на спорот за името со Грција, но и како овој модел на решавање спорови понатаму позитивно ќе влијае врз интегративните процеси во регионот, пред се во решавањето на спорот меѓу Белград и Приштина.

-Членството во НАТО е стратешка цел на Република Северна Макеоднија и нешто со што ќе овозможиме да се создаде побезбедна иднина за младите генерации. Оние кои ќе дојдат по нас да живеат во побезбедна иднина, со цел тие да не го поставуваат прашањето што ќе се случи со нашата земја, рече тој.

Потсетети дека на 6 февруари тој имал привилегија да биде сведок на потпишувањето на протоколот од страна на постојаните претставници на 29. земји-членки на Алијансата и додаде дека земјава ќе има можност во декември да учествува на Самитот на Алијансата во Лондон, како рамноправна – 30. членка на НАТО.

-Подготвени сме за ова ново поглавје да се приклучиме кон НАТО и оваа можност не ја земаме здраво за готово, не се работи само за тоа да добиеме одредени бенефиции, туку и да ги преземеме одговорносите, кои произлегуваат од членството, рече Димитров и посочи дека фокусот е на силна правна држава, слобода на медиумите, борба против корупцијата и ред други вредности кои се почитуваат и негуваат во трансатлантското семејство.

Потсети дека ратификацијата на Протоколот веќе почнала во парламентите на земјите-членки, прва тоа го стори Грција, потоа Црна Гора, Албанија, Бугарија и други земји од регионот, со што, како што посочи Димитров се потврдува значењето на пристапувањето на земјава во Алијансата од аспект на регионалната безбедност и просперитет.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Писмo од Тито: Потврдувaaдека Бугарија учествувала во ослободувањето на Македонија

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите...

Васко Ефтов: Заев успеа да се справи и со Црвенковски и со Груевски, Бранко тоа не може да го поднесе

Еден од најискусните македонски новинари Васко Ефтов во сојата најнова емисија вели дека луѓето на Бранко Црвенковски, а веројатно и самиот тој работат за...

Од СДСМ се огласија за протестот: Едвај 200 луѓе го поддржаа Мицкоски

Целосно издиша хистеријата заснована на лаги и невистини што ја ширеше антиевропското ДПМНЕ. Едвај 200 членови го поддржаа губитникот Мицкоски. Граѓаните покажаа дека сакаат...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Пајка: Најлогично решение за претседател на ВМРО-ДПМНЕ е Бранко Црвенковски

По замрзнувањето на членството на Бранко Црвенкоски во СДСМ и големите турбуленции во ДПМНЕ најлогично решение за претседател на ДПМНЕ ВАЉЕВО е токму...
- Advertisement -