fbpx
3 C
Skopje

Димитров: Јасно ми е дека за некој сум предавник, но на што? На измамата и криминалот?

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Ова што го направивме во односите со Грција и Бугарија става крај на една ера на негирање или барем почеток на крајот. Почнуваме нова ера во која можеме да ја вложиме енергијата, не плашејќи се што ќе биде со нас, со Македонија.

Нашата генерација треба да го чува ова што го имаме – независна држава и да ја направи посилна, побезбедна, пофункционална, со поголеми шанси за среќа, за иднина, а патот е преку членството во НАТО и ЕУ, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров во вечерашното гостување на „Само вистина“.

– Со чиста совест и со чисто срце велам дека ова е добро за иднината на Македонија, граѓаните и македонскиот народ. За некој сум предавник, но прашувам на што? На измамата, на криминалот, на што?, истакна Димитров.

Според него, нема по патриотска должност од решњние на проблем што ја компромитира државноста и иднината, што влече назад.

– Ова прашање е многу емотивно, но најнеогдоворно е да се остави и да се игнорира, а последиците ќе ги сносиме ние. Толку долго чекаме за влез во ЕУ и НАТО, тоа е тег што не влече назад, потенцира пефот на дипломатијата, оценувајќи дека единствен начин за македонскиот пасош да биде привлечен, е македонија да стане дел од НАТО и ЕУ и да има подобар стандард.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -