fbpx
6 C
Skopje

Димитров: Мојот прв принцип на надворешната политика е добро владеење дома

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Ако успееме да го исправиме курсот, тоа природно ќе создаде добра волја во меѓународната заедница која ќе треба да се искористи. Тоа не е тешко и на некој начин не зависи само од извршната власт, туку и од судската. Сигналите од последниот самит на НАТО, покрај повторувањето на формулата од 2008 од Букурешт, беше дека земјата се одалечува од стандардите пред се од правната држава, владеењето на правото. Мислам дека се отвараат извесни прозори што треба да се искористат. Меѓутоа ќе треба многу внимателно, ќе треба многу мудро.

Имаме многу аргументи, ја имаме пресудата од Хаг од 2011, што досега не успеавме да ја употребиме во политичка смисла како „сериозен аргумент“. Се отвара патот, но се уште е по нагорнина и сите ние треба да буткаме.

Ако се тргне од кампањата, програмата која ја презентираше Г. Заев можеме да очекуваме реформска Влада, рече Димитров.

Јас ќе завршам според зборовите на Вилијам Гледстон – основачот на британските либерали, кој вели: Мојот принцип на надворешната политика е добро владеење дома. Ако ние сакаме вистински да зачекориме кон членство во НАТО и ЕУ, мораме домашната работа многу сериозно да ја почнеме и со тоа ќе ја создадеме таа добра волја. Тоа не зависи само од идната влада, туку од сите нас, од судската власт, вели идниот министер за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -