fbpx
1 C
Skopje

Димитров: Организиравме превоз за наши граѓани од Турција, кога им кажавме дека ќе одат во карантин – не сакаа да се вратат

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров на денешната прес-конференција откри за одлуките на Владата. Тој откри повеќе работи, меѓу кои и најбитната, дека ќе биде организиран хуманитарен лет за сите граѓани кои се заглавени во трети земји во Европа и светот.

-Како што знаете, пред неколку денови МНР упати јавен повик и апел до нашите граѓани и државјани, кои се затечени меѓу граници и аеродроми, направивме еден пресек, бројката варира околу 2.300 луѓе.

Зборуваме за 2.300 граѓани од целиот свет, основната концентрација е во европските држави. Вчера Владата донесе одлуки и заклучоци. Ќе организираме хуманитарени летови, се формираше и тело кое ќе организира задолжителен државен карантин.

Сите граѓани што ќе дојдат во поголеми групи во хуманитарните летови, ќе бидат во задолжителен карантин во траење од 15 денови.

Јас ги повикувам сите граѓани, кои се немаат пријавено на телефоните и е-маил адресите, или нашите амбасади, тоа да го направат до утре во недела 18 часот. За потоа да поченеме да ги организираме хуманитарните летови.

Во договор со Црна Гора, имавме обид да донесеме една група со наши граѓани кои беа во Истанбул, штом ги информиравме дека ќе бидат во задолжителен карантин, ниту еден не сакаше да ја искористи оваа можност и останаа во Турција.

Затоа и велам, бројките ќе варираат. Во следните денови ќе организираме хумантираен конвој од Црна Гора до Македонија, имаме таму 70 македонски граѓани. И овие луѓе ќе бидат во задолжителен карантин организиран од државата. Трошоците, храна и така натаму, ќе бидат на товар на државата.

Упативме барања до сите земји, да ги испочитуваат рокот од 90 денови и мислам дека таа работа ќе ја завршиме успешно. Дел од земјите веќе носат соодветни одлуки.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -