fbpx
6 C
Skopje

Димков: Власта ја потврдува и неофицијалната информација дека амандманите ги пишувале Грците во Атина

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Како и за претходните амандмани и за овој сметам дека нема потреба да постои и да го има. Но овој амандман покажува нешто друго. За се што посакале во преговорите Каменос и Ципрас и неговата влада се добиле. А, нашата влада се прифатила, посочи Трајче Димков, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција, при заседавање на седницата во Собрание на Република Македонија.

Димков појасни дека оние кои преговарале не ни забележале, нити сакале, нити знаеле што прифаќаат и што менуваат. Ова ја потврдува и неофицијалната информација дека амандманите ги пишувале Грците во Атина, и им ги пратиле на нашите.

-Впрочем што значи овој 35-ти амандман Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави. Под еден со точката еден на овој амандман се надополнува членот 3. И покрај тоа што во Уставот на Република Македонија заведено под број 8-44/1 Претседател, 6-ти јануари 1992 година на Собранието на Република Македонија, Скопје, Стојан Андов. Амандмани 1 и 2 во Уставот на Република Македонија и вели овие амандмани се составен дел на Уставот на Република Македонија и влегуваат во сила со денот на нивното поднесување. Амандман 1 под еден – Република Македонија нема територијални претензии кон соседните држави, второ Република Македонија може да се менува само со согласност на Уставот, а со принципот на согласност со прифатените меѓународни норми. Со точката број 3, точката 1 овој амандман се надополнува со членот 3, а со точкава 2 се заменува ставот 3 на членот 3 на Уставот на Република Македонија. Амандман 2, Републикава притоа нема да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи. Второ со овој амандман се надополнува ставот 1 на членот 49 на Уставот на Република Македонија. Амандманот 35 е целосно непотребен, образложи Димков.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нема резултат состанокот на заедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања за спроведување на договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија

Нема никаков напредок во споровите со Република Македонија. Ниту вториот ден, од работата на зедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања, воспоставена...

Беше ѕвезда во Реал Мадрид и му предвидуваа голема кариера, сега прогласува банкрот

Кога во 2007 година тогаш 20-годишниот холандски фудбалер Ројсон Дренте потпиша за Реал Мадрид, многумина му предвидуваа голема кариера. Меѓутоа, Дренте не се наигра...

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...
- Advertisement -