fbpx
-3 C
Skopje

До крајот на следната недела се очекува да бидат затворени сите приговори за платежните картички

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција во одговор на новинарско прашање рече дека од 50.000 приговори за домашните платежни картички од проектот „Купувам домашно“ стигнати на адреса на Генералниот секретаријат на Влада, е извршена категоризација на сите пораки, а од нив се лоцирани околу 30.000 матични броеви, а одговорено е на над 15.000 пораки. До крајот на неделата, како што истакна, се очекува да биде одговорено на сите приговори.

Рече дека овие матични броеви се испратени до соодветните институции на Агенцијата за вработување, УЈП, МОН, МТСП, се со цел да се изврши проверка и да се информира дали се работи за техничка грешка и лицето навистина треба да спадне во групата и ги исполнува јасно поставените критериуми, и доколку е така сите граѓани, кај кои што е направена техничка грешка, таа ќе биде исправена и ќе ги добијат платежните картички.

– До крајот на следната недела очекуваме да бидат затворени. Ова е огромен процес на анализа на приговорите, проверка по институциите и имање финален податок и информација, истакна Ангеловска.

Во врска со прашањето за здравствените работници, кои треба да добијат 40 проценти од нето платата при што кај некои се направени грешки при исплатата, Ангеловска одговори дека Фондот за здравство го информирал Генералниот секретаријат дека имало одредени грешки во листите и истите се корегирани.

– Информирана сум дека тие имаат доставено корегирана листа согласно корекции на оние матични броеви коишто им биле нецелосни и згрешени, како и на износите, бидејќи здравствените работници како што е ветено ќе си добијат 40 проценти од основната нето плата на својата домашна платежна картичка, истакна Ангеловска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -