fbpx
7.7 C
Skopje

Доби жолт картон, а поради истиот би можел да заврши во затвор

АКТУЕЛНО

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Во прв момент жолтиот картон кој го добил и кратката полемика со судиите изгледала како и секоја друга на фудбалски натпревар. Но не било баш така.

Бекот на Бешикташ, Чанер Еркин имаше кратка, тромесечна авантура во Интер каде дојде како засилување, но само тренираше, одигра некоја пријателска и потоа се врати во Турција каде потпиша со клубот од Истанбул. Сево ова од први јуни до крајот на август 2016.

Но тоа е малку важно во однос на тоа со што се соочува стандардниот турски репрезентативец.

На 23. октомври 2017-та на дербито од турската Супер Лига Бешикташ – Башакшехир кој заврши 1-1 со голови во самиот финиш (89-та и 92-ра), левиот бек Чанер Еркин во 87’ минута добил жолт картон па почнал да го навредува судијата Калкаван и неговите помошници.

https://www.youtube.com/watch?v=yjJHvA1yuvo

ПОСЛЕДИЦИ

По навредите поради кои и добил жолт картон, Дисциплинската комисија на турската фудбалска федерација го казни Еркин со дури шест меча суспензија и 100.000 евра парична казна.

Чанер некако се помирил со оваа казна која ни за еден добростоечки фудбалер не е наивна, но го шокирала веста која пред неколку дена ја стигнала од турскиот суд – Чанер Еркин ќе мора да се појави пред судија на распит. Обвинителите го гонат за „навреда на службено лице во извршување должност“ каков што е фудбалскиот судија. На фудбалерот сега му се заканува 2-годишен затвор.

Повеќе за ова на Офф.нет.мк – Извор (ВЕСТ)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...
- Advertisement -