7.6 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Семејство од Македонија 9 дена чувало дома жена почината од коронавирус

Голготата на семејство од Македонија кое не можело да ја погреба својата сопруга и мајка, која починала од коронавирус на 18 март во местото...

Србинка од Кина раскажува директно од таму: Го победивме коронавирусот само поради една единствена причина

Ако се случи да бидете заразени во еден комплекс згради, целиот комплекс е ставен под целосна барикада, вратите и прозорците не смеат да се...

Нова цена на горивата во Македонија – на светските берзи драстичен пад на нафтата

Нови цени на горивата во Македонија, се очекува да утврди регулаторната комисија, каде стандардно овој понеделник напладне истите ќе бидат познати за јавноста. Според светските...

Мицкоски: Подавам рака да ѝ помогнам на Владата за над 1 милијарда евра без кратење на платите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека е сериозно загрижен дека земјата е пред прагот на најголемата економска криза од нејзиното осамостојување до денес,...

Добри деца не се раѓаат, добрите деца се воспитуваат

Немојте да му забранувате на детете да гледа во мобилниот телефон, ако и вие го правите истото цело време.

Немојте да инсистирате детето да оди на три тренинзи дневно, а вие по цел ден дремете пред телевизор.

Немојте да го терате детето да јаде здрава храна, а да дозволите да ве гледа како јадете пици и чоколади и дополнително да ве гледа како после тоа палите цигара.

Не го терајте детето да чита книги, кога и вие последен пат сте прочитале книга кога сте биле на факултет.

Не очекувајте вашето дете да биде мирно и добро воспитано, а вам да ви биде дозволено дерење, пцуење и кршење.

Не му купувајте расно куче на детето, а истовремено да клоцате и бркате улични кучиња.

Не го терајте детето да го сака и почитува училиштето, додека ве слуша како ја озборувате неговата учителка и велите дека е глупава или проста.

Немојте да бидете презафатени за вашето дете и истовремено да не излегувате од кафеани и кафулиња.

Не посакувајте детето да биде одговорно, кога вие заборавате да го земете навреме од училиште, да платите за екскурзија или да отидете на натпревар или приредба.

Не бидете сурови кон вашите родители, затоа што не може потоа да очекувате и вашето дете да ве почитува вас.

Никогаш, ама баш никогаш немојте да заборавите дека децата учат од своите родители. Сѐ што им замерувате го виделе од вас!

Експертите велат дека детето уште до својата седма година веќе ги усвоило вредностите и начинот на однесување од својата најблиска околина. Затоа е важно да се однесуваме онака како што сакаме нашите деца да се однесуваат!

Latest Posts

Семејство од Македонија 9 дена чувало дома жена почината од коронавирус

Голготата на семејство од Македонија кое не можело да ја погреба својата сопруга и мајка, која починала од коронавирус на 18 март во местото...

Србинка од Кина раскажува директно од таму: Го победивме коронавирусот само поради една единствена причина

Ако се случи да бидете заразени во еден комплекс згради, целиот комплекс е ставен под целосна барикада, вратите и прозорците не смеат да се...

Нова цена на горивата во Македонија – на светските берзи драстичен пад на нафтата

Нови цени на горивата во Македонија, се очекува да утврди регулаторната комисија, каде стандардно овој понеделник напладне истите ќе бидат познати за јавноста. Според светските...

Мицкоски: Подавам рака да ѝ помогнам на Владата за над 1 милијарда евра без кратење на платите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека е сериозно загрижен дека земјата е пред прагот на најголемата економска криза од нејзиното осамостојување до денес,...

АКТУЕЛНО

Семејство од Македонија 9 дена чувало дома жена почината од коронавирус

Голготата на семејство од Македонија кое не можело да ја погреба својата сопруга и мајка, која починала од коронавирус на 18 март во местото...

Нова цена на горивата во Македонија – на светските берзи драстичен пад на нафтата

Нови цени на горивата во Македонија, се очекува да утврди регулаторната комисија, каде стандардно овој понеделник напладне истите ќе бидат познати за јавноста. Според светските...

Николовски: Како членка на Алијансата нашата земја веќе го користи системот за командување со инциденти од следната генерација на НАТО

„Како одговорна партија целосно сме фокусирани во поддршка на институциите кои бескомпромисно се борат против заканата од ширењето на коронавирусот“, изјави Љупчо Николовски, генерален...

Доктор е првиот позитивен на корона вирусот во Битола: Раскажа до детал како дознал за болеста – и упати совети што да правите

Почитувани Битолчани, мои сограѓани. Ми фрлифте анатема за корона вирусот, ме издвојувате од заедницата и ме предавате на милост или божји суд .Читам најразлични коментари...

Даниловски контра Жан Митрев: Не може инхалација да те спаси од корона вирусот

Деновиве јавноста имаше можност да слушне излагања на врвни доктори кои не се епидемиолози или инфектолози, а кои им препорачуваа на граѓаните меѓудругото, како...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.