9 C
Skopje

Добри ли се владините мерки за просечно македонско семејство

АКТУЕЛНО

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

Одложување отплата на кредити додека се вратат платите на нормала, како и сметките за струја, вода, парно и други трошоци или пак истите да се одложат или плаќаат на рати!

Се сомневаме дека некој ќе може да преживее наредниве ТЕШКИ месеци што следат ако мора да се отплаќа сето тоа. Еве и да ја земеме најидеалната ситуација, двајца родители со еден на просечна плата, друг на моменталната минимална плата во Македонија, 60 метри квадратни стан и 4 члено семејство:

• Вода околу 850 ден.
• Струја околу 1.800 ден.
• Парно околу 1.400 ден.
• Влез околу 550 ден.
• Сметки за мобилни за двајцата околу 1.400 вкупно (со малолетни деца)
• Градинка околу 1.250 ден.
• Кабелска и интернет околу 950 ден.
• Тотал до сега: 8.200 денари

Претпоставка рати за кредит (4000-6000 денари). Приватните компании ги отпуштаат своите вработени за време на кризата, некои што имаа „среќа“ ќе добиваат 50% плата значи 12.000 денари во најдобар случај. Прашањето е: Како ли обичниот ѓраѓанин ке издржи во оваа криза?

Советувам владата да превземе дополнителни мерки за:
• Одложување на сметките за струја, вода, парно барем 3 месеци
• Одложување отплата на кредити барем до 6 месеци со можност за продолжување

Се надевам дека државата и граѓаните ќе успеат да најдат заеднички јазик и напори во овие кризни времиња. Граѓаните да ги почитуваат препораките, а државата да интервенира во спас на економијата.
Во спротивно, Господ нека ни е напомош.

Пишува: Горан Стоименов.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Строги мерки: Се воведува полициски час во одредени градови кои претставуваат корона-жариште во соседна Грција

Заради зголеменото ширењето на коpoнa Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат на сила во 6:00 часот денес...

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

И Сашо Мијалков се прости од Амди: Беше легенда 102, 3 %, ќе бидеш долго запаметен на јавната сцена

Драг пријателе, Беше легенда 102,3%, вели Сашо Мијалков по повод смртта на Амбди Бајрам. – Со својата појава и уникатно однесување ке останеш долго запаметен...
- Advertisement -