fbpx
7.9 C
Skopje

Додека граѓаните се борат со епидемија, мафијата си работи во Охрид

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Фамозниот мораториум и акциониот план кој потонаа во Oхридското езеро е уште една игра создадена од мафијата и уништена од истата. Што се однесува пак до сестринските партии ДПМНЕ и СДСМ си продолжуваат со својата партиска агенда и личен профит, а народот им служи како гласачка машинерија која е важна само неколку дена пред избори. Истите теми, истите притисоци, истите закани, истите листи 20+, истите профитери.

Чудно како мислат дека народот ги заборавил локалните избори на кои како и претходните се ветувале брда и долини. Чудно е како на последните избори таканаречениот виновник Нефи Усеини го третираа како проблем, иако пред тоа им беше партнер, па противник, па повторно партнер, за сега да биде противник. Накратко постојаниот виновник за сѐ во последниве 10 години. Иако знаеме дека тој го прави само тоа што му се дава, чинам нема месец дена од последниот негов бонус т.е назначувањето за надзор во социјалното во Охрид. Накратко кажано увид на ранливите категории во Охрид, а добро знаеме што тоа значи и како функционира за време на изборите.

Што се однесува до дозволата т.е решението е потпишано од тогашниот премиер Зоран Заев, тој истиот што ќе го суспендираше и ќе му ги рушеше дивоградбите, но сепак доби награда. Е тоа е тој лажен лик за правда и живот за сите и тоа не е моја лична констатација, впрочем тоа е реалноста која сите ние добро ја знаеме.

Во март месец т.е месец дена пред изборите, тогашниот вд градоначалник, а сега градоначалник, очекуваше поддршка од централа и од сите институции, но една година после тоа гледаме дека нема ни трага ни глас од ветеното спрема граѓаните, но спрема советникот ветеното е остварено. Бетонската база работи со полна пареа. Пицеријата во полн погон. Зделката тогашна се претвори во реалност.

Од истиот момент во Охрид се направи ситна акција во која се отстранија само неколку платформи и се разлетаа 10- тина герамиди, така заврши една голема акција на градоначалникот. Каде ли заминаа моќниците и градежната мафија? Зошто со плажите сѐ уште се калкулира? Многу е едноставно, целото тоа пролонгирање и отварање на тие прашања е јасно како бел ден. Изборите чукаат на врата, мора да има притисоци и газдите на таканаречените диви плажи и дивоградбите мора да испорачаат, за да не се најдат први на црната листа за рушење. Тоа е и ќе биде главната гласачка машинерија во Охрид.

Морам да ги спомнам тука натажените и грижливи патриоти од опозицијата, браќата од ДПМНЕ, кои секојдневно пополнуваат агенда, а заборавиле што направиле и што оставиле зад себе, чинам се понашаат како новороденчиња и не знаат ништо за минатото. Дури некогаш се добива впечаток дека кога имаа апсолутна власт од 2013 до 2017 не знаеле што значи УНЕСКО и дали постои такво нешто. Дивоградби е нов збор кој што го научиле во изминативе неколку месеци, но сега секојдневно зборуваат за тоа. Амнезијата е чудо, а дволичноста реална констатација.

И за крај целото сценарио е смислено во кое градоначалникот ќе го „крка“ подебелиот крај, а партијата која го „залета“ ќе го пушти сам да „трча“. Мандатот и времето не застануваат, напротив тие си течат и се помалку време останува и е се поизвесно дека и овој пат охриѓани се измамени, а партиските профитери заситени. УНЕСКО повторно ќе почека, а охриѓани барем тие што останаа повторно ќе ја платат цената за профитерите од сестринските партии да си го наплатат својот труд.

П.С. Општина Охрид во март ќе рушеше, па во јуни немаше пари, па во август немаше надлежност, па во декември државата ќе и помогнеше, па сега не и помога и на самиот крај нема подршка од Советот и советниците. Како ли ќе продолжи оваа игра останува да видиме. На лагата и се кратки нозете, а пак вистината ќе пробие и не се крие.

Автор: Даниел Јорданоски, претседател на ГДУ-Охрид

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kовид резултати: Бројката на починaти денес е двоцифренa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-179, Куманово-24,...

Доктор објави фотографија како изгледа “корона јазик” (фото

Прочитај повеќр во продолжение Епидемиологот Тим ​​Спектор од Универзитетскиот колеџ во Лондон е лидер на научна студија која се занимава со симптоми на коронавирус, а...

Што се Бајден отстрани од Овалната соба? Исчезна и црвеното копче од масата на Трамп кое служело за да може да си нарача кока...

Новиот претседател на САД не губел време на отстранување на сето она кое може да го потсетува на неговиот претходник Доналд Трамп. Освен што...

Што значат зборовите на вториот човек на ВМРО-ДПМНЕ? Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на владата

Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на владата, не мислам дека тоа е невозможно да се случи, да почекаме, изјави вечерва генералниот...

Го прашаа Шилегов дали има нарушени односи со премиерот Заев: Неговиот одговор е едноставен

Водителот на емисијата „360 степени“ го праша скопскиот градоначалник Петре Шилегов во какви односи е со премиерот Зоран Заев и дали е вистина дека...
- Advertisement -