9 C
Skopje

ВМРО ќе протестира: Владата со нова одлука која ќе ги израдува физичkите лица – Маричиќ објави дека се намалува судската такса за физичките лица за седум пати

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Владата на денешната седница предложи намалување на судската такса за физичките лица за седум пати

Работиме во интерес на граѓаните за да ја направиме правдата подостапна, напиша на својот „Фејсбук“ профил министерот за правда Бојан Маричиќ.

Во меѓувреме, дури Маричиќ го споделува овој негов статус, ВМРО-ДПМНЕ вечерва со почеток од 18:00 часот ќе го започне првиот од серијата граѓански протести, кои ги најави лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

Протестот вечерва е против зголемувањето на цената на струјата.

Партијата ги повика граѓаните на протестот, за како што велат, време е за обединување против оваа власт која е мафија и која продолжува да се богати на грбот на народот.

Протестот ќе започне од пред Министерството за правда, а ќе заврши кај Регулаторната комисија за енергетика.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

СДСМ: Мицкоски и протестите за спас на неговата фотелја се опасност по јавното здравје

„Уште еден во низата очајни и лицемерни протести на Христијан Мицкоски кои служат само за спас на неговата фотелја во белиот дворец. Денес за струја...

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...
- Advertisement -