fbpx
19 C
Skopje

Доделен мандатот на Груевски, албанските партии против коалиција со ВМРО ДПМНЕ

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, кој сега има 20 дена да направи коалиција со албанските политички партии со цел да добие повеќе од 61 пратеник.

Партиите на Албанците во Македонија објавија заедничка платформа за преговори за состав на новата Влада. Клучот за формирање на Влада е прифаќање на условите поставени во платформата на албанските политички партии ДУИ, Алијансата за Албанците и БЕСА.

За да може да формира влада, претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски треба да ги прифати условите, каде се бара дебата за промена на химната, грбот и знамето, формирање на ново Министерство, унапредување на раководни функции на Албанците во безбедносните служби. Сепак, најважното барање ставено на маса е официјализирање на албанскиот јазик на ниво на втор официјален јазик во земјава и тоа пред да биде изгласана нова влада.

Сепак, од страна на Алијанса на Албанците и БЕСА, велат дека нема да прифатат формирање на влада со Груевски, бидејки тој е осомничен од Специјалното јавно обвинителство за криминал.

„Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатор е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО“, вели Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата за Албанците во изјава за „Фокус“ по веста дека Иванов денеска ќе му го додели мандатот на лидерот на ВМРО – ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...
- Advertisement -