fbpx
-2 C
Skopje

Додовска: Противзаконскиот избор на Џафери е големо злосторство против Македонија

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Да не заборавиме дека тој ден, 27 април, во македонското Собрание се случи најголемата државна навреда која може да му се случи на еден народ и на една држава. Тоа беше пеењето на албанската национална химна во срцето на Македонија.

Ова го истакна професорката Иванка Додовска на денешната панел дискусија организирана од страна на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на тема случувањата во Собранието на 27 април.

„Во 18 часот претседавачот Трајко Велјановски ја затвори седницата, во тој момент завршуваат сите активности за тој ден во однос на предвидената точка на дневен ред. Но, тие вон процедура, противзаконски, без доволен број на пратеници, чинам 58 или 59 пратеника, се собраа, ударнички, насилно и го направија големото злосторство против Македонија. Во држава каде сериозно владеат Устав и Закон, тоа е кривично дело со доживотна казна затвор за сите учесници во тој криминал“, подвлече Додовска.

Кога ќе го земеме тоа во предвид, додаде професорката, тогаш ќе можеме да ги разбереме дел од граѓаните кои изгубија контрола над себе, решија дека ќе заборават на своите семејстава и лично ќе се пресметаат со овие злосторници.

„Деновиве гледам дека некои го признаваат Талат Џафери како претседател на Собранието, тој за мене е обичен пратеник“, рече Додовска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

СИТЕ ПРИСУТНИ НА АЕРОДРОМОТ ВО ФРАНКФУРТ ЕВАКУИРАНИ: Причината следна

Неколку сектори на аеродромот се затворени поради постапката на полицијата, која побарала од граѓаните да не ги споделуваат снимките од овој настан на социјалните...

Сooбраkajka во Скопје: При судир на два автомобили на ул Јадранска магистрала со тешkи повреди се здобила скопјанka

Најнови вести: Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Маkедонија Најново: Еве во кој град е најстудено денес во Македонија Во продолжение веста Скопјанка се здобила...

Булеварко за одбојкарите: Дечките покажаа што значи национален дрес, што значи Македонија

Ако се вратиме наназад 7,8 години ќе се потсетиме дека истиве овие момци гостуваа на низ европа кој како ќе се снајде. Автобуси, коли,...

Апасиев се огласи за пописот: Очекува дека процентот на Албанци ќе изнесува 28,4 отсто

Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев, смета дека застапеноста на етничката заедница на Албанците во Македонија на пописот на населението што ќе се организира во...

Жител на Берово лажел дека е kиднапиран, при што побарал 10.000 евра од својот татkо за да биде ”ослободен”

Прочитај повеќе во продолжение На 15.01.2021 полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Берово го лишија од слобода М.П.(29) од с.Будинарци, беровско, поради постоење...
- Advertisement -