18 C
Skopje

Дојде крајот и на бомбите: Премиерот најави дека со новиот закон тие ќе бидат уништени

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Претседателот на владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денекса одржа прес-конференција на која објави дека Владата до Собранието ќе предложи нов закон за јавно обвинителство според кој СЈО престанува да постои а се формира ново кое ќе се вика Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција.

Во одговор на новинарско прашање, Заев кажа дека снимките од нелегално прислушкуваните разговори кои не се дел од досегашните постапки на СЈО, ќе бидат уништени, како што се уништуваат и посебните истражни мерки.

Како што најави Заев, според предлогот, новото обвинителство ќе биде во рамки на ОЈО а ќе го води сегашната шефица на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Премиерот рече дека собранието е должно да обезбеди финансии за непречена работа на новото ЈО и дека политичарите нема да имаат никаков начин да влијаат врз изборото на нови ЈО.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -