fbpx
17 C
Skopje

Дојдете во Чаир на романтика

АКТУЕЛНО

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Пишува: Атанас Величков

Во шумата од омраза, навреди и меѓусебни негирања, на facebook се појави нешто ново и многу интересно. Нешто што може да ни биде пример на сите, дека можеме да живееме онака заедно и мангупски. Група млади момци скопјанчиња направија facebook страна насловена Чаирска романтикаСтранава е местото каде секој еден (без разлика дали е чаирчанец) може да го најде своето катче за „проветрување“ од политиката, економијата, криминалот и останатите „тешки“ теми, што го мачат нашето оболено општество.

Арно им текнало на дечките да направат група каде зборовите „шиптар“ и „каур“ не се користат за да навредат некого. Арно им текнало, бидејќи во последно време политичарите заборавија на фактот дека тие се таму, каде што се, само заради народот. Народот од своја страна пак не сака да влегува во конфликти. Сака да живее во мир и разбирачка. Сака да се смее на нови досетки и стари шали, сака да си спомни за некои градски фаци и урбани легенди. Народот не сака да се гледа на крв, туку сака да јаде сончоглед од најкултната семкара во Чаир „Балем“. Сака да јаде сончоглед и да ја продава старата чаирска фора „Зашто си го закачал на брат ми“?. Брат сите знаеме дека не постои… Тука се крие и таа романтика, која сакаат да ни ја доловат дечките што се администратори на таа facebook страна.

На вжештените глави од овде, а и на оние „преку барата“ би сакал да им препорачам да погледнат малку подалеку од партиските групи и страници, каде некакви штапски стаорци, што никад у живот немаат гризено брадавица, им го перат мозокот преку силата на манипулацијата со напумпани наслови, извитоперени изјави и ноторни лаги. Излезете малку од вашите ѕвона. Погледнете ја реалноста околу вас. На светот има и нешто по важно од тупањето по рамо. Има живот, има места каде и Комити и Шверцери си терат мајтап без да се мразат. Има места каде двојазичноста не боли и не е алатка за добивање на ситни политички поенчиња. На тие места постои платформата на фер односот. Такво место во виртуелниот свет е токму страната Чаирска романтикаКако што велат админите, „Добродојде во Чаир е: Ела бе, не се плаши“. Ве повикувам да појдете сите во Чаир на романтика. Ако не се курчите, никој нема да ве дирне :). Појдете и видете, како тоа можат Ацо и Блерим да бидат најдобри другари… Одете и купете си сончоглед или донер, и наполнете си ја устата со сладост, а не со омраза.

PS: За само неколку дена страната Чаирска романтика собра неколку илјади допаѓања (фанови). Внатре се сите: Македонци, Албанци, Турци, Босанци… Можда залутал и некој буљаш :). Влезете да проверите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...
- Advertisement -