fbpx
9 C
Skopje

Докажано: Instagram Stories е повеќе популарно од Snapchat

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Facebook минатата година на својата апликација Instagram ја додаде опцијата Stories со што директно започнаа да му конкурираат на Snapchat како и да му „крадат“ корисници. После осум месеци им успеја бидејќи заклучно со 13. април, тие имаат повеќе корисници на дневна база отколку Snapchat.

Станува збор за 200 милиони корисници на Instagram, наспроти 170 милиони кои ги има Snapchat. Ситуацијата е проблематична бидејќи очигледно Instagram Stories е копија на Snapchat Stories, па дури е чудно како успеаја неказниво да ја преземат, прилагодат и понудат опцијата на корисниците. Така што, веќе е факт дека работењето на Snapchat сериозно се нарушува.

Тие имаа фантастична 2016 година, а после новитетот на Instagram за само половина година растот им се успори за 82%. После првиот квартал Snapchat имаа 122 милиони корисници на ден што во однос на претходниот квартал тоа се 14% раст. Потоа следниот квартал кој се покажа како најдобар во историјата на оваа млада социјална мрежа, имаа 143 милиони корисници на ден или 17,2% раст.

Snapchat е далеку од пропаст секако бидејќи потенцијалот е голем, но мора сериозно да го променат досегашниот пристап за да опстанат со таков моќен конкурент како Instagram.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -