fbpx
-1 C
Skopje

Доктор Несторовиќ за коронавирусот: Не можам да верувам дека ве уплаши најсмешниот вирус во историјата на човештвото

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Како Бог ве молам живејте го својот живот. Сите ќе го дочекаме април месец а во месецот април ќе излезат сончеви uv зраци, вие ќе имате полно витамин D во организмот што ќе му помогне дополнително на имунитетот и вирусот ќе го снема, порачува Доктор Несторовиќ.

Не можам да верувам дека народот кој преживеа санкции, бомбардирање, малтретирања ги уплаши најсмешниот вирус во историјата на човештвото, рекол професор доктор Бранимир Несторовиќ раководител на пулмонологија и алергологија при Тирчова.

Тој на состанокот на претставниците на сите здравствени и други институции кои учествуваат во борбата против корона вирусот во соседна Србија, бил против нарачување на маски.

Сосема е бесмислено. Ако немавме тест, не знаевме дека е епидемија. Не знам колку сте свесни дека за време на епидемијата на грип што сега заврши, имавме исклучително тешки случаи. Имаме мало девојче кое е оставено парализирано по грипот, нејзините мускули беа целосно уништени. Имавме дополнителна тешка пневмонија. Тоа не беше ништо интересно и сега одеднаш коронавирус “, рече д-р Несторовиќ.

Тој нагласи дека нема баш никаква причина за паника.

Навистина апелирам на луѓето да не веруваат на непроверени информации. Луѓе, епидемијата во Кина е при крај. Таа започна на 7. Декември. Веќе се знае дека паѓа вирусот. Тој е се послаб и послаб. Инаку жените имаат благ облик на овој вирус бидејќи ги штити естрогенот. Така слободно одите на шопинг во Италија, слушам дека ќе има попусти затоа што никој нема да оди таму. Се шегувам, но навистина бев запрепастен кога започна оваа приказна … Коронавирусот е најслаб кога се споредува со САРС и МЕРС “, рече д-р Несторовиќ.

Според него, затворањето на границите и не летањето авиони е крајна глупост.

Францускиот министер за здравство рече една феноменална реченица – Вирусите не покажуваат пасоши и не запираат на границите, вирусите се шират “, рече д-р Несторовиќ и потоа апелираше до сите граѓани:

„Ве молам како Бога, живејте го животот. Сите ќе го пречекаме месец април и сончевите зраци ќе излезат во месец април, ќе имате многу витамин Д во вашето тело, ќе ви помогне имунитет, вирусот ќе умре “.

Конечно, д-р Несторовиќ додаде дека нема да носи маска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...

НOВA ТАЖНА ВЕСТ во Македонија: На 58 годишна возраст починa познатиот битолчанец и еден од основачите на навивачката група “Чкембари”

Прочитај повеќе во продолжение - тажна вест На 58-годишна возраст почина Вања Георгиевски, еден од основачите на навивачката група „Чкембари“. Георгиевски беше постојан посетител на...
- Advertisement -