fbpx
-1 C
Skopje

Докторот ќе ви објасни зошто некои луѓе не треба да носат ракавици во продавница (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Маските за лице и медицинските ракавици станаа неопходен додаток секој пат кога ќе излезете од домот. Меѓутоа, експертите предупредуваат дека тие можат да направат повеќе штета отколку добро. Последниот што го стори тоа е хирургот во Велика Британија, Каран Рангарајан.

Тој направи видео преку социјалната мрежа ТикТок во кое објаснува зошто е подобро почесто да ги миете рацете.

„Носите ракавици, во продавница сте, ги допирате работите, собирате бактерии“, рекол тој во снимката, која стана вирална.

„Во текот на денот допирате сè повеќе работи со истите ракавици, бактериите се насекаде, вие ги акумулирате. Сега на ракавиците има повеќе бактерии и вируси отколку ако сте ги измиле рацете секојпат“, додава тој, предупредувајќи дека со истите овие нараквици ненамерно можете да го допрете лицето и така да ги пренесете бактериите на кожата.

„Запамтете, со тие исти ракавици можете да го допрете воланот, можете случајно да го допрете лицето, пренесувајќи ги бактериите на себе.“

„И потоа, кога ќе ги соблечете ракавиците, можеби случајно ќе ги допрете самите ракавици. Само мијте ги рацете, бидете внимателни и останете безбедни“, заклучил д-р Рангараџан.

Да потсетиме, најдобрата превенција е често да ги миете рацете со сапун и топла вода и да користите средства за дезинфекција на раце.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...

За Вевчани: Се огласи Спасовски таму немаше ништо спеkатkуларно, од политички причини некој сакаше да предизвиka инциндент

Спасовски: Во Вевчани немаше ништо спектакуларно, од политички причини некој сакаше да предизвика инцидент Коментирајќи ја полициската интервенција на Вевчанскиот карневал, министерот за внатрешни работи,...
- Advertisement -