fbpx
9 C
Skopje

ДОМ: Пакет закони во урбанизмот во првите 100 дена од новата влада

АКТУЕЛНО

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Тргнувајќи од фактот дека 20% од загадувањето на воздухот со штетни ПМ10 честички доаѓа од градежништвото и од антиеколошката урбана експанзија, ДОМ инсистира на донесување на пакет закони и мерки во урбанизмот во првите 100 дена од новата влада, како што стои и во нашата предизборна програма:

1) Стопирање и ревизија на сите штетни ДУП-ови и ГУП-ови
Урбанистичките планови треба да се базираат врз урбанистички стандарди и нормативи кои водат сметка за намената на просторот, густината на населението, висината на објектите, зелени површини, проветрување, изложеност на сонце, проток на сообраќај и редица стручни параметри. Само така може да се обезбеди здраво и квалитетно живеење на граѓаните.

2) Закон за урбано зеленило
ДОМ во соработка со експерти од институциите изработи Закон за зеленило, по примерот на германските и австриските закони, со нормативи од 25 метри квадратни зеленило по жител на ниво на град и 10-30% зеленило на ниво на градежна парцела, како и со задолжителен зелен катастар. Законот во три наврати беше одбиен во Собранието, а се донесе т.н. Закон за зеленило, без нормативи и без механизми за негова заштита. Очекуваме новото парламентарно мнозинство да донесе вистински Закон за урбано зеленило.

3) Закони за Градски архитект
ДОМ уште пред 5 години подготви измени на Законот за Град Скопје и Законот за локална самоуправа, во соработка со двете здруженија на архитекти и со консултација со граѓаните преку јавни расправи. Целта беше да се врати функцијата градски архитект, збогатена со Совет на градски архитекти. Согласно oвој закон архитектите требаше да бидат предлагани од еснафските здруженија, а тие како стручни лица да нудат концепти за одржлив урбан развој на градовите и да промовираат современи естетски решенија наместо кич. За жал и овие законски предлози беа одбиени во Собранието.

4) Нови закони за просторно и урбанистичко планирање и за градење
Новите законски измени треба да бидат во согласност со Законот за урбано зеленило и да ги отстранат проблематичните одредби во постојната регулатива, која е скроена по мерка на инвеститорите, а не по мерка на граѓаните. Со новите закони мора да се овозможи реален увид на граѓаните при носењето ДУП или ГУП и реална можност за нивно влијание врз одлуката за тоа што и како ќе се гради во нивните дворови и околина.

Овој пакет закони во урбанизмот ќе претставува брана пред напливот на желбите и интересите на политичарите и инвеститорите, а во функција на потребите на граѓаните за хумано, здраво и квалитетно живеење“, се вели во соопштението на ДОМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....

Протестен марш за денот на жената: ”Разбуди се МВР”, ”Разбуди се ОЈО”

Денес, повеќе невладини организации, со почеток во 15:00 часот започнаа протестен марш за поддршка на жените од ''Јавна соба''. Тие, исто така, протестираа и за...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...
- Advertisement -