fbpx
-6 C
Skopje

ДОМ: Сечење парк и градба на џамија без легална процедура?

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ДОМ јавно бара одговор од општина Чаир, Градот Скопје и од Министерството за транспорт и врски, дали е спроведена легална процедура, дали се издадени и со кое образложение, дозволи за сечење на стариот парк во Топанско Поле и за изградба на џамија среде стамбени згради.

„Прашуваме исто така кога е спроведена јавна анкета за носење на ДУП за таа четврт и кој дел од забелешките на тамошните жители е прифатен? Како и за други ДУП-ови донесени во овој период на техничко продолжување на работата на локалната самоуправа, сметаме дека и овој ДУП би бил спорен и неуставен.

За нас е неприфатливо безмилосното уништување на парковски површини, за да се насадат бетонски објекти, независно дали се тие во интерес на некој бизнисмен, или на некоја верска заедница. Посебно е непримерно да изникне бучен верски објект под прозорците на спалните соби на граѓаните, независно од верската припадност. Парковите им се неоходни за здрав живот на сите жители кои таму живеат со децении.

На Македонија и е неопходна демократизација и воспоставување на кредибилни институции кои ги почитуваат законите и вољата на граѓаните, а не наметнување нечии лични или партиски интереси, на штета на правото, правдата и квалитетот на живот“, се вели во соопштението на ДОМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...

Знае како да ја скоkотне машката фантазија: Водителка на временска прогноза како од мајка родена (Фото)

Водителката за временска прогноза во Мексико Џенет Гарсија секогаш добива еден куп лајкови за нејзините провоkативни фотографии, и како не би, кога велат дека...

Можеше ли поинаkу?

Која иронија. Дојде ред албанската страна во Македонија да застанува зад македонско-бугарскиот спор и нивни луѓе да преговараат за тој спор. Прв во тој...
- Advertisement -