fbpx
4 C
Skopje

ДОСТА Е – Дино Блажески

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Пишува: Дино Блажески, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-Народна партија

Како да се чувствуваше во воздухот дека постизборниов циркус ќе заврши онака како што и заврши, па наместо да вдишиме чист воздух барем на политичката сцена или онаму каде што е најзагаден после атмосферскиот, ние добивме нова криза, или можеби криза во криза, исто толку сложена како на пример држава во држава, партија во држава кој како си милува.

Се бараа гласови за повеќе македонски пратеници, за да не аздисуваат албанските партии, па контра удар со платформи, клевети на сметка на државата, национализмот како препознатлива алатка не за љубов кон државата и нацијата туку за заплашување и сценирање нови тензии со кои некој би си ја олеснил веќе тешката ситуација во која западнал. Но тоа не е се, (како кога ќе кажат на топ-шоп) сето ова резултираше со обвинувања кој би бил најголем предавник, а кој патриот, кој се грижел за себе си а кој за државата и кога на народот веќе му дојде преку глава наместо да надзира решение и крај всушност клопчето уште повеќе се вплетка не самото ами од истите тие кои попуваа последниве месец дена.

И кога логично би помислил дека тешкиот момент во кој си навлегол е всушност стапица од која тешко се излегува и врз база на таквата ситуација конечно да собереш сила и изградиш став врз кој ќе превземеш одговорност но и позиција за промена, “главните актери“ се фрлија на моментот кој што требал, а не направил.
И за да не биде само мрчење и млатење празна слама мислам дека времето е и преку зрело за суштински промени. Докажете дека во овие 25 години научивте нешто од македонскава политика и донесете им ги промените на народот, кој годиништа ги чека токму од Вас или превземете ја одговорноста за Вашето (не)одговорно однесување и срушете го генерацискиот јаз на македонската партиско-политичка сцена со тоа што ќе им  дозволите на младите да ја променат оваа држава и ја изведат на вистинскиот пат.

Во овие моменти најзрело би било да се формира широка коалиција и да се отвори пат за суштинските промени кои пак ќе бидат гарант за нови фер и демократски избори, Македонија една изборна единица и поголемо учество на различни мислења од различни партиско-политички субјекти во парламентот. Иако Македонија, финансиски не може да си дозволи изборни циклуси на некои два месеци сепак е неизбежен уште еден во блиска иднина за да се избере нормална влада, со сите нишани. Е тек после се да се организира попис и конечно освен на спортски план да почнеме да се гордееме и на политички.

Промената почнува од самите нас, па затоа донесете ја вистинската одлука и кажете доста е на лошите одлуки и политики првенствено на самите Вас па на сите други останати партиско-политички чинители.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -