fbpx
1 C
Skopje

ДПА сака избори 22 дена по завршување на вонредната состојба

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Демократската партија на Албанците смета дека треба да има избори на 5 јули. Според претседателот на партијата Мендух Тачи тоа е потребно поради нефункционалноста на Владата.

-Откако ќе се укине вонредната состојба за 22 дена стварно ни требаат избори. Поготово нам Албанците затоа што имаме една партија, етаблирана 99 посто на власт, тоа е ДУИ чии претставници воопшто не се заинтересирани и не фунцкионираат институционално. Почнувајќи од траги-комичната слика на Бујар Османи кој претпладне едно збори, навечер си се деманатира. Локалната власт поготово Тетово кои „заслужуваат“ нобел за здравство затоа што токму не потценуваат што со вода од река ги чистат 2-3 патишта и викаат дека не дезинфицирале и ние сме многу заштитени од вирусот. Трето, освен ДПА сите други полиички партии се што зборат е маркетинг, нема сериозен пристап за оваа работа. Стварно мислам дека треба да одиме на избори да се заврши ова со глумење на политички сили, да имаме јака и функционална влада и институции кои стварно многу искрено ќе се борат со ова зло што не снајде заедно со граѓаните. Иначе продолжувањето на вакават ситуација може да не донесе до агонија каде сите еден друг ќе обвинуваме, рече Тачи.

Тој не се согласува со останатите политички партии дека народот е крив за состојбата со коронавирусот поради недисциплина.

-Ова се случува заота што институциите не функционираат како што треба. Поготово во средините кај што се Албанците и каде апсолутната власт е на ДУИ. Калкулациите што се направија за Бајрамот- политички структури за да добијат поени и гледам сега ние еден од нив не се појавува да ни каже зошто така пристапиле. Ова е ситуација во која сите политички партии трчаат по поени затоа што треба да има многу брзо избори, сигурно е тоа. Ние инсистираме на нашите барања. Прво повеќе тестирање во таргетни групи каде има инфицирани. Второ, сите што се контакти на позитивни пациенти да не седат дома, да се прават болници во спортски сали и луѓето што немаат симпоми таму да седат, смета Тачи.

Според него показател за лошата институционална состојба со коронавирусот е тоа што Македонија е на прво место на Балканот по број на заболени и смртни случаи поради Ковид 19.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -