fbpx
4.8 C
Skopje

Драган Николиќ никогаш не си простил за ова – го сметал за најголем срам во кариерата

АКТУЕЛНО

Легендарниот актер Драган Николиќ го сакаше цел регион, а го напушти овој свет пред две години, по кратко боледување.

Драган го знаеме како Прле, Флојд, Попај и многу други ликови кои овој глумец ги оживеа со својот талент. Но ретко кој го знае неговото вистинско име.

Всушност тој за започна својата кариера во далечната 1964 година, со улога во филмот „Pravo stanje stvari“. Тогаш е потпишан со негово вистнско, крстено име како Драгослав Николиќ.

Драган во текот на својата долга и плодна кариера на која многумина можат да завидуваат, направил една грешка од која многу се срамел. За време на снимањето на филмот “Отпишани”, одел по шина 20 метри над земја, а во еден момент нозете му се стресле и откажале, тој легнал и ја фатил шината, а го смениле каскадери.

Сепак, бидејќи беше легенда, тоа за него останал голем срам и грешка и си ветил дека нема да има таква друга ситуација.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -