4.5 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

Тренчевски демантира: Нема масовно труење на кучиња во Пехчево, станува збор за само едно куче

Градоначалникот на општина Пехчево Драган Тренчевски денеска во изјава за „Поглед“ демантира дека има масовно труење на животни во градот. Како што вели Тренчевски, тој контактирал со МВР по што добил одговор дека е затруено само едно куче. Контактирав со МВР, во понеделникот било затруено само едно куче. За претходното масовно труење има покренато истрага полицијата и имавме состаноци со инволвирани институции како што се МВР, ветеринарна страница, комунално претпријатие по кој што го осудивме грозморниот чин и побаравме сторителот да биде пронајден и истиот да поднесе одговорност, рече Тренчевски.

Притоа тој додава дека ингеренциите се под МВР и дека тие не сакаат да се мешаат во истрагата.

Навистина тогаш тоа беше грозоморен чин и имаше неколку отруени кучиња. Не обвинуваа нас како општина од здружението на заштита на животните бидејќи тие најдоа забелешка на начинот на дислокација на кучињата.

По апел на самите сопственици и поради безбедност се чистеше теренот со посебни препарати за да не дојде до најнесаканите последици односно отровот да стигне до некое дете или пак можеби некој постар човек, без разлика на возраста. Ние во однос на мерки како општина, имаме распишано тендер, имаше заловување на кучиња, додава Тренчевски.

Првиот човек на градот во изјавата рече дека ветеринарен лекар бил на лице место со претставници од надлежните институции и истите го имаат разгледано теренот по што е констатирано дека сега било затруено само едно куче.

За разлика од градоначалникот, многу жители на социјалните мрежи пишуваат дека за жал ова се случува повеќе од една година во Пехчево и бараат одговорност од надлежните институции.

Фото

Latest Posts

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

АКТУЕЛНО

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

Син на пациент од Козле: Физиотерапевтот и болничарот кој носел храна се меѓу заразените, пациентите дома без тест

Еден од пациентите на Физикална рехабилитација во Козле беше татко ми. Откако излезе првиот случај со заболениот пациент, него експресно го пуштија од болницата со...

Беснеење со автомобили на полнoќ во центарот на Банско (ВИДЕО)

Граѓани од Банско испратија видео на кое се гледаат автомобили кои беснеат, а наводно видеото е снимено вечерва, нешто пред полноќ, пренесува Канал Вис. Според...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.