2 C
Skopje

Драконски мерки кои ќе важат 7 дена: Се затвораат ресторани, хотели и трговски центри во Словенија

АКТУЕЛНО

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Драконските мерки ќе важат една недела, а владата идниот четврток ќе одлучи дали ќе има нивно олабавување или уште поголеми ограничувања.

Словенечката влада денес донесе одлука за заострување на мерки поради големото ширење.

Тоа го објави премиерот Јанез Јанша на прес-конференција во Љубљана и најави запиpaње на повеќе економски и јавни активности во текот на следната недела.

Со цел да се запре ширењето на виpyckт во Словенија, повеќето непотребни активности ќе бидат затворени.

Во тоа спаѓаат ресторани, хотели и трговски центри, градинки.

Исто студентски домови ќе бидат затворени, но со некои исклучоци слични на оние во времето кога беа воведени ограничувањата во пролетниот бран на епидеmiјата.

Така, ќе се отворат кантини во работни организации, boлници, испорака или собирање храна ќе бидат овозможени со мерки за заштита, а локалните власти ќе бидат повикани да овозможат згрижување на деца од градинка за вработените во неопходните јавни служби и компании.

Јанша исто така апелираше до работодавачите и им порача, ако е можно, да ја организираат својата работа така што вработените да работат од дома.

Што се однесува до режимот на границата, тој во моментот не се менува и можен е транзит од други земји во други земји.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Реакција од ВМРО НП: Се повеќе изјавите и настапите на Филип Петровски наликуваат на Македонски народни приказни

Изјавите на политичарот и аналитичарот во обид Филип Петровски во емисијата ‚‚Во Центар‚‚ кај Васко Ефтов и директните обвинувања кон лидерот на ВМРО-Народна партија...

Вистински пример: Градоначалникот на Прилеп го замени оделото и фотељата со скафандер и бел мантил

Градоначалник за пример! Човек, лекар, хуманист кој на многу доктори-политичари, пратеници и функционери им покажува како вистински се сака својот народ Работам се што треба...

Нанесете го ова на темото и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

Во Македонијава наша експерти за корона станаа сите маалски „фраери“ кои чекаат пари од тато и мама за да се напијат едно кафе со...

Со години живеам надвор од Македонија. Сум живеел во Словенија, сум живеел во Канада, а сега живеам во Швајцарија. Во сите држави во кои...

Наставник купил лажна дијагноза за да биде подолго на одмор, следувало нешто незамисливо

Еден наставник по англиски јазик идентификуван само како г-дин Ду, кој работи во приватно училиште во Внатрешна Монголија, бил принуден јавно да се извини...
- Advertisement -