fbpx
12 C
Skopje

Драматична предбадникова ноќ во ССМ

АКТУЕЛНО

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

И додека синоќа сите погледи беа свртени кон случувањата со патишата и снегот, вистинска драма се случувало во зградата на ССМ (Сојузот на синдикатите на Македонија), каде физички бил нападнат В.д. претседателот на ССМ, Дарко Димовски.

Досега се уште непотврдени информации говорат дека неколкумина платеници физички ги нападнале В.д. претседателот Дарко Димовски и луѓето кои биле со него. За ова нема потврда до сега ниту од МВР.

Вчера во текот на денот, претставници од четирите синдикати заедно со дел од работници од целата држава ноќеваа пред ССМ, каде чекаа одлука за разрешување на Живко Митревски, претседателот на ССМ.

Иако била поднесена тужба до Управниот суд, од страна на синдикатите за разрешување на Митревски, оваа одлука била поништена од Министреството за труд и социјална политика, кои потврдија дека го понишлите решението со кое се тврди дека Митревски повеќе не е претседател.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...
- Advertisement -