31 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Заев: Глас за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за...

Јовановска од Делчево: За помалку од 3 години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари

Над 600 невработени лица од кои најголем дел млади лица до 29 години од Делчево активно ги користеа мерките на Владата за зголемување на...

Кедев: Граѓаните ќе гласаат за две можности – нестручност или обнова

Проф. д-р Сашко Кедев: На 15-ти јули граѓаните имаат две можности: 1. Да поддржат целосна конфузија во здраството и нестручни економски политики! 2. Или да гласаат за...

Државна функција во служба на партијата

Техничката влада составена од министри и од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ уште еднаш покажува дека се во РСМ функционира на начин кој треба да биде прифатлив пред се за партијата и нејзините челници, без притоа да се води сметка дали истото може да придонесе за подобар и поквалитетен живот на граѓаните.

Не требаше многу време, а да видиме дека новиот министер Чулев почна наеднаш да глуми загрижен за службените возила, па со заменик министерката почнаа да се расправаат за тоа кој и колку службени возила треба да има и како тоа тие не се користеле соодветно во служба на институциите. Наеднаш оние од партијата која лупна милиони евра за стиропор и споменици, почна да се грижи за тоа како се трошат народните пари, но и како се злоупотребува службената положба. Оние кои јадеа бифтеци од дивеч, стекови од коњ на сметка на граѓаните, од државен буџет, денеска глумат загрижени за нивните пари.

Од друга страна го имаме истото лицемерие. Оние кои делеа ветувања на секој чекор за подобар живот, за чист воздух, денеска делат работни функции на своите партиски војничиња, а за воздухот велат дека „Али Експрес“ сензорите предизвикувале паника кај луѓето и дека всушност воздухот во Скопје и не е толку загаден како што се прикажува во јавноста.

Без многу објаснување бидејќи граѓаните веќе ги научија како дишаат. Почитувани сограѓани, на овие избори немаме друг избор освен да дадеме шанса на некој трет. На некој кој може да биде светлина во темнината, на некој кој може да ги застапува вистински нашите интереси, но и државните интереси да ги стави пред партиските и пред личните интереси на раководствата на партиите. Почитувани сограѓани, време е!

Latest Posts

Заев: Глас за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за...

Јовановска од Делчево: За помалку од 3 години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари

Над 600 невработени лица од кои најголем дел млади лица до 29 години од Делчево активно ги користеа мерките на Владата за зголемување на...

Кедев: Граѓаните ќе гласаат за две можности – нестручност или обнова

Проф. д-р Сашко Кедев: На 15-ти јули граѓаните имаат две можности: 1. Да поддржат целосна конфузија во здраството и нестручни економски политики! 2. Или да гласаат за...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.