5.9 C
Skopje

Државно првенство во скијање за основни и средни училишта во Ски-центарот „Копанки“

АКТУЕЛНО

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Бочварски: Даваме енергија и придонес во насока на подобрување на конекцијата со Бугарија

Во контекст на проблемот со Бугарија, сметам дека во делот на инфраструктурата треба ние да развиваме што е можно посилни и појасни врски помеѓу...

На 16-ти февруари, со почеток во 11 часот во Ски – центарот „Копанки“ на Пелистер ќе се одржи Државно првенство во скијање за основни и средни училишта во машка и женска конкуренција.

Првенството е во организација на „Федерацијата на училишен спорт на Македонија“ во соработка со „Сојузот на училишен спорт Битола“, „Скијачката Федерација на Македонија“, во техничка организација на Скијачкиот клубот „Пелистер“ и Ски – центарот „Копанки“ на Пелистер со кој стопанисува „ЕЛЕМ ТУРС“ ДООЕЛ Скопје.

Натпреварите ќе се одржат во ВЕЛЕСЛАЛОМ и право да учествува има секој општински центар со натпреварувачи во секоја категорија. Котизацијата за учество во висина од 100 денари е на товар на натпреварувачите.

Пријавувањето за учество на Велеслаломот за деца е најдоцна до 15.02.2018 година на e-mail: [email protected] во следниве категории:

I. Одделенска настава (трето, четврто и петто одделение) – машки и женски.
II. Шесто и седмо одделение – машки и женски.
III. Oсмо и деветто одделение – машки и женски.
IV. Прва и втора година средни училишта – машки и женски.
V. Трета и четврта година средни училишта – машки и женски.

ПРАВО НА УЧЕСТВО: – Основни училишта родени 2002 и помлади.
– Средни училишта родени 1998 и помлади.

Пријави на лице место нема да се примаат.

Сите натпреварувачи ЗАДОЛЖИТЕЛНО да носат заштитна капа (кацига).
На натпреварувачите без кацига нема да им се дозволи да се натпреваруваат.

Првопласираните учесници (прво, второ и трето место) добиваат медал и диплома, а професорите дипломи за учество.

Повеќе информации на: 075/414-341и 071 / 222 – 960.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Богојески за бугарската министерка за надворешни: Жалам што госпоѓата Захариева се наоѓа во состојба на тешко психичко пореметување

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во денешна изјава за медиумите говореше за можна средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и проблемите кои се...

Д-р Сашко Николов: ќе останам доктор за сите граѓани и покрај мојата функција

Кандидатот за градоначалник на општина Штип, Д-р Сашко Николов истакна дека и покрај тоа што започнавме со изборната кампања за предвремените локални избори во...

Мистериозен млад човек ја разбранува јавноста: Среде литургија го извади мобилниот – што се обидуваше да направи (фото)

За време на целата литургија, погреб и церемонија одржана во чест и во името на патријархот Иринеј, граѓаните на Србија имаа можностда видат мало,...

Со вградување на плин се оштетува моторот на aвтомобилот?

Со цел да се намалат средствата кои ги даваме за користење на автомобилот, често кај нас граѓаните се одлучуваат за вградување на плин во...

СРУШЕНИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Нови 5.067 лица се новозаразени, 38 пациенти почиnaa, се поголем број пациенти на респиратори во Србија (Фото)

Во последните 24 часа во соседна Србија се тестирани над 15.000 граѓани од кои дури 5.067 лица се позитивни на Ковид-19. Нажалост почиnале дури...
- Advertisement -