fbpx
-1 C
Skopje

ДУИ и ДПА здружени прови БЕСА и АнА во Тетово и Студеничани

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Партиите на ДУИ и ДПА немаат постигнато формален договор за коалиција во вториот круг на локалните избори, но поради меѓусебната поддршка на нивните најголеми ривали, БЕСА и АнА, Тачи и Ахмети постигнале договор за соработка во Тетово и Студеничани, дознава Фокус од извори блиски до ДУИ.

Имено кандидатот за градоначалник на Тетово од редовите на ДУИ, Теута Арифи трча за втор мандат, а иста ситуација е и кај нејзиниот колека од ДПА во Студеничани, Азем Садику, каде во втор круг ќе се соочат со Биљал Касами од БЕСА во Тетово, односно Реџеп Мемеди во Студеничани.

„Членови на ДПА, кои во значителен број останаа во Тетово, ќе гласаат за Арифи поради тоа што Касами склучи пакт со Села, а ние ќе го поддржиме кандидатот на ДПА во Студеничани, бидејќи неговиот пртоивкандидат доаѓа од БЕСА“, изјавил висок функционер на ДУИ за ФОКУС.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -