fbpx
9 C
Skopje

Движење БЕСА: Државниот Завод за Статистика продолжува да дава неточни информации

АКТУЕЛНО

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Неодамна во медиумите се објави веста за посетата на експертите од ЕУРОСТАТ во Државниот Завод за Статистика за да ја скенираат одблиску работата на оваа институција.

Имајќи во предвид дека последната посета на експертите од ЕУРОСТАТ беше во 2010-та година, во исто време свесни дека до следната посета може да помине многу време, сакаме да ја искористиме оваа можност јавно да му поставиме неколку прашања на ДЗС, со цел на поточно информирање на експертите и на јавноста.

Тоа што не поттикна да го преземаме овој чекор е фактот дека од оваа институција постојано се давале неточни информации, за што Движењето БЕСА постојано реагираше. Последниот што беше погрешно информиран од оваа институција беше и Народниот Правобранител.

Затоа Движењето БЕСА им сугерира на странските експерти да им ги поставуваат следниве прашања на ДЗС:

– Како се случи за време кога имаше обид за попис на населението во 2011-та, од вкупно 39 групи на државни инструктори, ниту еден не беше предводен од Албанец?

– Како се случи, од осумте сектори, ниту еден сектор не е предводен од Албанец?

– Како е можно, од 38 единици, ниту еден од нив да не го води Албанец? (од двајцата Албанци кои актуелно работат таму, едниот е вршител на должноста на раководител на сектор, а другиот координатор на единицата).

– Зошто во последните неколку години бројот на Албанците вработени во оваа институција постојано паѓа? (сега околу 14% во ДЗС се Албанци и сите во најниските позиции).

– Зошто на Албанците кои имаат завршено високо образование не им се прифаќаат дипломите и се уште продолжуваат да се сметат како вработени со средно образование?

– Зошто во многу од секторите од витално значење сеуште нема ниту еден Албанец вработен?

Овие се само некои од точките за кои би сакале да ги информираме експертите од ЕУТОСТАТ, но и пошироката јавност“, се вели во соопштението на Движењето БЕСА.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...
- Advertisement -