fbpx
11 C
Skopje

Движење за Илирида: Минимизирањето на албанскиот фактор е доволна причина за потребата од федерализација

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Движењето за Илирида во соопштение за медиумите повика да не се губи време и да се изгласа Законот за албански јазик. Според нив, ако се заобиколи ова основно право на Албанците, тогаш опцијата за федерализација е неизбежна.

“Во неодамнешното минато, за албанскиот јазик биле прогонувани студенти, наставници, интелектуалци, чесните и образовани граѓани, исто како и самиот вицепремиер Хазби Лика во 1988 година тоа го доживеа на својата кожа“.

Според соопштението, ситуацијата треба да се регенерира до критичната точка, и незадоволството кај албанските политички партии, за самите да се убедат и да имаат реални барања за промена на политичкиот курс, и да се насочат кон опцијата за федерализација на земјата.

“Заобиколување на волјата на Албанците, минимизирањето на албанскиот фактор, како суштински елемент на демографскиот состав на државата, се причини за потврдување на аргументот и потребата од федерализација. Федерализацијата не е исклучена од страна на правните норми на ООН, и тоа е легитимна волја на албанците, демократски свет ја почитува волјата на народите кои на мирен начин ги остваруваат нивните права. Движењето за ИЛИРИДА ќе се посвети за да се реализира оваа опција “, се вели во соопштението на основачкиот совет на “Движењето за Илирида “.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...

Убава вест: Државата започна со исплата од 11.000 денари до 14.000 денари за сите граѓани кои се во оваа категориј на пензионериа

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за ноември почнуваат да се исплаќаат од денеска, предвреме и етапно, со цел да се...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...
- Advertisement -