fbpx
11.8 C
Skopje

Еден човек со години предупредуваше за мостот во Џенова – никој не сакаше да го слуша

АКТУЕЛНО

Долго пред да се урне мостот во Џенова, при што загинаа најмалку 39 лица, експертите предупредуваа дека не е безбеден, дека е потребна темелна реконструкција.

Најмногу на тоа апелираше истакнатиот професор Антонио Бренциќ, кој го оцени мостот како инженерско промашување, во интервју за „Примоканале“ во 2016 година.

Пред седум години во извештајот на компанијата Autostrade per l’Italia се наведува дека мостот бргу пропаѓа поради густината на сообраќајот.

Надвозникот на автопатот кај Џенова се урна, а бројот на загинати во несреќата се искачи на 39 луѓе. Се нарекува Понте Моранди, а го правел италијанскиот инженер Рикардо Моранди.

Долг е 1,102 метри, го потпираат три столба од армиран бетон со висина од 90 метри.

Со часови се слушале крици по уршењето.

Се смета дека човечка грешка е виновна за трагедијата

За жал никој не ги слушна овие предупредувања, па се случи фаталната трагедија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -