fbpx
6 C
Skopje

Единствен меѓу сите други: Само еден пратеник останува во куќен притвор и нема да оди во Собрание

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Апелациониот суд Скопје го ослободи од куќен притвор и пратеникот Љубен Арнаудов од ВМРО-ДПМНЕ, откако тоа претпладнето го стори кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1 за неговиот партиски колега Сашо Василевски. Апелациониот суд Скопје треба да одлучи уште за пратеникот Крсто Мукоски, за кого Скопска апелација уште нема одлука, пренесува порталот САКАМ ДА КАЖАМ.

Претходно од притвор со гаранција од над 600 илјади евра, беше пуштен обвинетиот ексдиректор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков. Остануваат во притвор во Шутка уште единаесетмина и уште толку во куќен притвор. Дел од обвинетите кои се во куќен притвор кои се во можност да контактираат со новинарите, утринава прашуваа дали е точно што се шушка дека пратениците со парични гаранции ќе бидат ослободени од куќен притвор?

Арнаудов (пуштен да се брани од слобода со 300 илјади евра) е обвинет за терористичко загрозување на уставниот поредок, во делот на организација на нападот на Собранието на 27 април лани. Василевски (пуштен со гаранција од 400 илјади евра) е обвинет за истото дело, во делот на отворање на собраниските врати, исто како и Мукоски. На видео снимките кои се предложени како доказ во постапката, јавноста виде дека тие ги отвораат собраниските врати за да влезе толпата предводена од насилниците. Сведоци сведочеа дека ако не биле отворени одвнатре тешките собраниски врати на кои имало ставено заштитни железни греди, нема начин толпа да ги пробие и да влезе внатре.

Сашо Василевски не сакаше денеска да коментира ништо за неговото пуштање да се брани одслобода, а ни дали во Собрание би гласал за уставни промени. Љубен Арнаудов, на прашање дали ако има амнестија за обвинетите за организираниот напад на Собранието, би гласал за уставните измени, рече оти нема размислувано за такво нешто и дека ако биде ослободен од куќен притвор и ако треба да бира меѓу амнестија и гласање за уставните измени, ќе одлучи за доброто на народот и на Република Македонија.

Од моментот кога му се прекинува на обвинет мерка ефективен притвор или куќен притвор, престанува да му се смета во евентуалната казна времето поминато во притвор.

Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски одамна веќе не се во притвор и одат на седници во Собранието кога нема рочиште за 27 април. Во куќен притвор засега останува само Крсто Мукоски.

Извор: SDK.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нема резултат состанокот на заедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања за спроведување на договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија

Нема никаков напредок во споровите со Република Македонија. Ниту вториот ден, од работата на зедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања, воспоставена...

Беше ѕвезда во Реал Мадрид и му предвидуваа голема кариера, сега прогласува банкрот

Кога во 2007 година тогаш 20-годишниот холандски фудбалер Ројсон Дренте потпиша за Реал Мадрид, многумина му предвидуваа голема кариера. Меѓутоа, Дренте не се наигра...

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...
- Advertisement -