fbpx
-2 C
Skopje

Единствена промена во истокот во владеење на ВМРО-ДПМНЕ беше промената на фризурата на Влатко Ѓорчев од долга во кратка

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Го гледам младиот Иван Јорданов од Штип кој растел под бајракот на Груевски зборува за македонските симболи со Сонцето од Кутлеш, кое е најдено негде во 70-тите години на 20 век, а кое патем нема никаква врска со идентитетот на македонците, а најмалку со историското ВМРО.

Црвено-црното знаме е она по кое било препознатливо историското ВМРО, но и она кое цврсто може да се поврзува со независна и самостојна Македонија бидејќи токму ВМРО и нејзините револцуонери се бореле за слободна македонска држава. Но, нејсе. Младиот Иван растел во едно друго време во кое синоним за „македонштината“ во Македонија стана обновата на споменикот на српската окупација во Македонија односно обновата на српски офицерски дом, милитаристички дом на окупациона војска која малтретирала илјадници македонски граѓани и жртви.

Некогашниот лидер на Иван Јорданов, човекот кој сега дели лекции по историја од Будимпешта, во негово време направи карикатура од нашата македонска нација. Ако некогаш беше со ќотек и со сила, во време на Груевски самостојно се изгради нешто од што бегале нашите македонци. За ова малиот Иван не зборуваше, ниту пак му сметаше што неговиот лидер го правеше сето тоа на штета на македонскиот народ. Се направи договор за обновување на Зебрењак во Куманово, уште еден споменик на српската окупација во Македонија. Кој од ВМРО-ДПМНЕ од овие големи македонци кои денеска плукаат против сите кои размислуваат различно од нив, стана тогаш и се спротистави на овие постапки кои кои го уништуваа македонскиот идентитет? Никој. Тогаш кротко молчеа, удобно седеа во своите фотељи и немаа никаков проблем со новата историска „реалност“ која ни ја наметнува токму нивниот лидер.

Го читам младото момче од Штип како зборува и за верниот исток, оној кој дури беа 11 години власт во коалиција со ДУИ, го заборавија и се насочија кон исполнување на желбите во западна Македонија. Па во последните 6 години власт на ВМРО-ДПМНЕ во источна Македонија единствено нешто што беше променето е фризурата на Влатко Ѓорчев. Прво имаше долга коса, веројатно следејќи го примерот на неговиот идол од 90-тите Љубчо Георгиевски, а потоа во време на Груевски реши истата ја да скрати. Тоа е единствената промена во истокот направена во тоа време. Во тоа време исто како и денес се иселуваа млади и цели семејства, но младиот Иван немаше проблем со тоа, па никогаш не видовме да пишува за запустениот исток, кој беше најпогоден како регион во државата и по однос на мал број на инвестиции, но и по однос на невработени лица, ниски плати, мизерни здравствени услуги и образование.

Ама млад дечко е, може да прочита и да ги отвори очите не само сонцето од Кутлеш, туку и за реалноста од истокот. Белата чума го порази нашиот роден крај!

Пишува: Симон Митроски

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -