fbpx
-2 C
Skopje

Една година затвор поради силување бидејќи лажел дека имал кондом за време на секс

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Швајцарскиот суд осудил Француз на година дена затвор поради силување бидејќи ја лажел девојката дека за време на сексуалниот однос имал кондом на својот полов орган.

Како што се наведува, девојката се согласила на сексуален однос, но нагласила дека то ане би го сторила да знаеле дека партнерот немало да користи заштита.

Според информациите, парот се запознал во Тиндер и имале однос веќе на вториот состанок. Французот ставил перзерватив, но веднаш го тргнал без нејно знаење.

Осуденото момче тврди дека кондомот се оштетил кога тој пробал да го употреби. Но се се искомплицрало кога девојката повикал полиција кога дознала дека имала секс без заштита.

 Швајцарскиот криминален суд во Лозана донел одлука да се осуди момчето на година дена поради силување. Адвокатот на жртвата навел дека тоа е прва таква одлука во Швајцарија, а осудениот најавил жалба.
Како и Швајцарија ист закон  за правила на сексуалниот однос има и Шведска и Велика Британија, а тој вклучува дека ако машкото лаже да носи заштита, а не носи тоа се квалификува како силување.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -