fbpx
-3 C
Skopje

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста.

Една од нив е американската актерка Алиса Милано и хрватската новинарка Мирна Зидариќ, кои ја истакнаа оваа последица ова лето. Според истражувањето објавено на Healthline, опаѓањето на косата се смета за потенцијален долгорочен ефект на коронавирусот. Научниците забележуваат дека луѓето нормално исфрлаат помеѓу 50 и 100 влакна на ден, додека оние кои страдаат од коронавирус пријавиле масовно опаѓање на косата.

Прекумерното опаѓање на косата, според истражувањето, се случува 58 дена по инфекцијата. Во студијата учествувале 58 лица, од кои 14 имале проблем со опаѓање на косата. Од 14 од нив, само кај пет лица се повлекол проблемот, односно косата што падна повторно почна да расте. Ненадејно опаѓање на косата, пријавено од страдалници од коронавирус, е познато како телоген ефлувиум. Тоа е феномен кој почесто ги погодува жените, а се јавува по породувањето, поголемите операции, драстичното слабеење и ситуациите со висок стрес.

Научниците забележуваат дека се потребни дополнителни истражувања за подетални објаснувања. Сепак, опаѓањето на косата по инфекција со коронавирус не е само физичка, туку и психолошка последица, односно стресот што го носи болеста, туку и целокупната состојба со пандемијата. Студиите од мај, јуни и ноември 2020 година, поврзани со опаѓање на косата и лица кои страдаат од разни болести, покажаа дека ќелавоста се јавува најмногу кај оние луѓе кои биле позитивни на коронавирус

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -