fbpx
2 C
Skopje

Едноставен трик за чиста облека: Користете влажна марамица, но само на овој начин (фото)

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Просечна личност троши околу 4 часа неделно на перење облека, а иако модерните машини поголемиот дел од работата ја завршуваат сами, резултатот од перењето може значително да се подобри со еден едноставен трик.

Овој трик особено е корисен за сопствениците на домашни миленици, како и за оние луѓе кои поседуваат многу облека во темни бои, а станува збор за ставање влажна марамица во машината пред да ја ставите облеката.

Резултатот ќе биде видлив веднаш и навистина ги надминува очекувањата – облеката ќе биде без влакна, бидејќи влажните марамици како да ги ‘апсорбираат’, пренесува „Bright Side“.

Како да го изведете тоа правилно?

Важно правило е во секоја машина за алишта (отприлика 7 до 8 килограми) да не ставате повеќе од 3 влажни марамици одеднаш. Кога барабанот ќе почне да се врти, влажните марамици ќе се измешаат во облеката и ќе ги соберат влакната и крзното, а за секое перење користете нова влажна марамица која непосредно пред тоа сте ја извадиле од пакувањето.

Она што е важно е влажните марамици да бидат доволно цврсти и густи за да не се распаднат за време на целиот процес на перење, а тоа може да го проверите така што ќе се обидете да ги скинете. Ако не успеете или за тоа ви е потребно многу сила, доволно се цврсти.

Никако немојте да користите хартиени марамици наместо влажни – тие ќе се распаднат и облеката ќе изгледа уште полошо. Нема да ви помогнат ниту марамици за отстранување на шминката.

Ако не сакате во гардеробата да имате мирис на влажните марамици, изберете ги оние антибактериските или без мирис, а може да ставите и повеќе омекнувач кој ќе го прикрие мирисот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -