fbpx
3 C
Skopje

Еѓипќанинот Калгури: Не барајте го гласот на Еѓипќаните се дури го занемарувате нивното постоење во Македонија

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Студентот на филозофскиот факултет Ариф Калгури од Охрид, кој припаѓа на еѓипќанската етничка заедница во изјава за „Поглед“ вели дека партиите го занемаруваат постоењето на Еѓипќаните во Македонија, додека истовремено истите го бараат и нивниот глас.

Уште во 1970 година Еѓипќанската етничка заедница ги прави првите напори за добивање на сопствена графа „еѓипќани“ во пописите на поранешна Југославија и Македонија одделно.

И покрај нивните напори, после 28 години независна и самостојна држава, Еѓипќаните се уште ги нема како посебна етничка заедница која живее на просторите на Македонија.

Зошто ниту еден од политичките елити не ги спомнува Еѓипќаните, а кога ќе дојде време за избори бараат поддршка од нив, прашањето е: Дали воопшто има партија или поединец што го заслужува нашиот глас, притоа го занемарува постоењето на Еѓипќаните? – прашува Калгури.

Прашањето на Ариф е до и Еѓипќаните функционери е до кога тие ќе молчат за ова и кога конечно ќе се залагаат за ова прашање и ќе успеат во намерата Еѓипјаните да ги има во преамбулатa на уставот и да бидат сппменувани од политичките елити не само во текот на изборниот процес, туку и за нивните права како припадници на одредена етничка заедница.

Калгури вели дека Еѓипќаните како етничка заедница ги има најмногу во југозападниот регион, поточно во Охрид, Струга и Дебар, а помалку во Ресен, Тетово и Гостивар. Тој додава дека пратеникот Рубин Земон кој е претседател на „ПОЕН“ се бори за нивните права во државата и се надева дека истите еден ден ќе им бидат загарантирани од институциите на државата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -