fbpx
1.4 C
Skopje

ЕК ги поздрави активностите на македонската Влада за ставање крај на 25. годишниот спор за името

АКТУЕЛНО

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

„Градењето добрососедски односи, вклучувајќи и взаемно прифатливо решение за прашањето за името, под покровителство на ОН, е од клучно значење“.

Европската комисија ги поздравува активностите на македонската Влада за ставање крај на 25-годишниот спор за името со Грција и се надева дека ќе види „конкретни“ резултати, изјави претставик на Комисијата за „Еурактив“.

Градењето добри односи меѓу соседните земји, вклучувајќи и взаемно прифатливо решение за прашањето за името, под покровителство на ОН, е од клучно значење, нагласил претставникот на ЕК.

-Во тој конктекст ги поздравуваме чекорите преземени од владата во Скопје активно да се ангажира со нивните партнери од Грција за зацврстување на добросеседските односи, кои очекуваме да се преточат во конкретни резултати, посочува претставникот на ЕК.

„Еуроактив“ посочува и на зголемениот оптимизам во Скопје, Атина, Брисел и Вашингтон, дека долгогодишниот спор за името конечно ќе биде решен, што на Македонија ќе и ги отвори вратите за интеграција во НАТО и ЕУ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Од денес: Сите кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри ќе работат само до 18:00 часот во соседна Србија

Работното време на ресторани, кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри е скратено од денес до 18 часот, како дел од мерките донесени од...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...
- Advertisement -